Czy pierwsza elektrownia jądrowa powstanie w terminie?

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w trakcie spotkania z Patrickiem Fragmanem, prezesem i dyrektorem wykonawczym Westinghouse Electric Company
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w trakcie spotkania z Patrickiem Fragmanem, prezesem i dyrektorem wykonawczym Westinghouse Electric Company (Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, źródło: gov.pl)

O tym, aby pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powstała na czas, rozmawiała Paulina Hennig-Kloska z Patrickiem Fragmanem, prezesem i dyrektorem wykonawczym Westinghouse Electric Company, firmy-dostawcy amerykańskiej technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Spotkanie odbyło się 10 kwietnia 2024 r. w siedzibie Mninisterstwa Klimatu i Środowiska.

Podczas spotkania minister Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że rząd jest w pełni zaangażowany w transformację energetyczną, a energia jądrowa jest ważnym elementem tego procesu i będzie stanowić istotną część przyszłego polskiego miksu energetycznego. Minister zwróciła także uwagę na terminową realizację projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

W trakcie spotkania poruszono także kwestie dotyczące budowania kompetencji i zasobów ludzkich dla energetyki jądrowej w Polsce, a także kwestie zaangażowania polskiego przemysłu w realizację tej inwestycji.

– Polski rząd oczekuje szerokiego zaangażowania polskich firm w realizację projektu budowy elektrowni jądrowej, zgodnie z ich doświadczeniem i kompetencjami. Stworzy to nowy sektor przemysłu w Polsce, który będzie dawał nowe miejsca pracy – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

– Polska postrzega projekt budowy elektrowni jądrowej jako szansę dla rozwoju i ekspansji polskiego przemysłu, zarówno w oparciu o udział w polskim projekcie, jak i w dalszej kolejności wejście do światowych łańcuchów dostaw dla przemysłu nuklearnego – dodała.

W ramach „Programu polskiej energetyki jądrowej” pierwszą elektrownię z trzema reaktorami w amerykańskiej technologii AP1000 zbuduje konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *