Czy przyszła głowa państwa zadba o ochronę zwierząt?

głowa państwa
Fot. Pixabay

Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Compassion in World Farming Polska, Green REV Institute oraz Eurogroup for Animals wystartowały z kolejną edycją inicjatywy Wybory dla zwierząt. Organizacje zapytają osoby ubiegające się o fotel prezydenta o ich poglądy na temat ochrony zwierząt.

Podobne akcje odbyły się przed wyborami do Sejmu w 2023 roku oraz do Parlamentu Europejskiego w roku ubiegłym i cieszyły się sporym zainteresowaniem. Jak mówi Ilona Rabizo, wiceprezeska Stowarzyszenia Otwarte Klatki:

 Nasze wybory polityczne kształtują nie tylko nasze życie, ale również życie miliardów zwierząt w Polsce i Europie, w tym tak często pomijanych w debacie publicznej zwierząt gospodarskich. Stąd tak ważne jest, aby w ramach kampanii przedwyborczych obecne były również tematy związane z ochroną zwierząt.

Dlatego dla kandydatów i kandydatek w najbliższych wyborach organizatorzy akcji przygotowali pytania dotyczące czterech kluczowych obszarów z punktu widzenia Polski i Unii Europejskiej:

  1. Czy popiera Pan/Pani sprzeciw wobec zawarcia umowy UE-Mercosur w obecnej formie, która nie wymaga, by produkty importowane do UE spełniały takie same normy produkcji (w tym normy dobrostanu zwierząt) co produkty wytwarzane w UE?
  2. Czy popiera Pan/Pani dostosowanie standardów dobrostanu zwierząt w Unii Europejskiej do aktualnej wiedzy naukowej i oczekiwań obywateli, w tym stopniowe wycofanie systemów hodowli klatkowej, zgodnie z zapowiedzianymi przez Komisję Europejską szerszymi zmianami prawodawstwa dotyczącego zwierząt hodowlanych?
  3. Czy wystąpi Pan/Pani z inicjatywą ustawodawczą gwarantującą w Polsce prawo do roślinnych posiłków w każdej szkole i każdej uczelni?
  4. Czy popiera Pan/Pani odejście od hodowli zwierząt na futro w naszym kraju? 

Według ostatnich badań opinii publicznej, przeprowadzonych przez Eurobarometr, aż 88% Polaków twierdzi, że ochrona zwierząt gospodarskich jest dla nich ważna. – Uważamy, że informacje o poglądach kandydatów i kandydatek będą cenną podpowiedzią przy podejmowaniu decyzji, na kogo oddać głos. Chcemy też mieć pewność, że tak istotne kwestie, jak ochrona zwierząt i zrównoważona żywność, będą obecne w programach politycznych oraz w debacie publicznej – dodaje Ilona Rabizo.

Szczegółowe wyjaśnienia pytań oraz aktualny stan odpowiedzi znajdują się na stronie wyborydlazwierzat2025.pl.

Źródło: Otwarte Klatki

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpady w Nowej Gospodarce

Wesprzyj nas!

Dołącz do społeczności ekoetos.pl i wspieraj naszą misję! Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści i rozwijać nowe funkcjonalności portalu. Dziękujemy!
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Bądź na bieżąco!

Nie lubisz spamu? Świetnie! My gramy czysto. Cenimy Twój czas i nie zasypiemy Cię nieistotnymi wiadomościami.
Zapisz się do newslettera i bądź krok przed innymi!