Delhi – podana rekordowa temperatura została zawyżona

Rekordowa temperatura w Delhi była błędem pomiaru
Rekordowa temperatura w Delhi była błędem pomiaru Fot. Pixabay

Rekordowa temperatura w Delhi została zawyżona o 3 st. C na skutek błędu czujnika, podał w sobotę indyjski rząd. Jak donosi Reuters, mimo błędnego odczytu, rekord ciepła w Delhi został pobity.

W poniedziałek CNN poinformowała o rekordzie temperatury powietrza odnotowanym w Pakistanie. Według podanych informacji temperatura zarejestrowana w tym tygodniu w Delhi miała wynieść 52,9 st. C.

Od kilku dni Indie zmagają się z rekordową falą upałów. W środę w stolicy odnotowano rekordowe 52,3 st. C. Wartość ta była najwyższą temperaturą w historii tamtejszych pomiarów. 

Instytut Meteorologii Indii (IMD) zbadał środowy odczyt ze stacji pogodowej „i znalazł błąd czujnika wynoszący 3 st. C”, powiedział minister nauk o Ziemi Kiren Rijiju – podaje agencja Reuters. Szef resortu dodał, że „środki naprawcze są już wdrożone”. (PAP)

Pomimo stwierdzenia błędnego odczytu „wydaje się jednak, że rekord ciepła w mieście został pobity” – stwierdza Reuters. Jak podaje, dwie inne stacje meteorologiczne w stolicy odnotowały także w środę temperatury 49 st. C i 49,1 C.

IMD poinformował, że wartości te zostały sprawdzone i nie zgłoszono żadnych błędów czujników.

Najwyższa temperatura, która została odnotowana wcześniej w Delhi, wyniosła 48,4 st. C w maju 1998 r.

Wysokie temperatury powietrza w Pakistanie są przyczyną licznych zgonów ludzi.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *