Temperatury w Pakistanie przekraczają 52 stopnie Celsjusza

Temperatury w Pakistanie dowodzą zmian klimatu
Temperatury w Pakistanie dowodzą zmian klimatu Źródło: Pixabay

W Pakistanie trwa fala upałów. Temperatura przekroczyła 52 stopnie Celsjusza, co stanowi najwyższą temperaturę odnotowaną w tym roku. Ekstremalnego pomiaru dokonano w Mohendżo Daro, mieście słynącym ze stanowisk archeologicznych sięgających czasów cywilizacji doliny Indusu zbudowanej w 2500 rpne. Ekstremalne temperatury w Azji uznaje się za wynik działań człowieka.

– Biuro meteorologiczne podało w poniedziałek, że temperatura w południowej prowincji Sindh w Pakistanie przekroczyła 52 stopnie Celsjusza (125,6 stopnia Fahrenheita), co stanowi najwyższy odczyt tego lata i jest blisko rekordu w kraju w obliczu utrzymującej się fali upałów – poinformowało CNN.

Nie wszyscy wierzą w zmiany klimatyczne, lecz to, co dzieje się w obecnej chwili w Pakistanie, jest argumentem potwierdzającym ich istnienie.

„Pakistan jest piątym krajem najbardziej narażonym na skutki zmian klimatycznych. Byliśmy świadkami ponadprzeciętnych opadów i powodzi” – powiedziała na piątkowej konferencji prasowej Rubina Khursheed Alam, koordynatorka premiera ds. klimatu, dodając, że rząd prowadzi kampanie uświadamiające w związku z falami upałów.

Mieszkańcy Mohendżo Daro są narażeni na wysokie temperatury i zmuszeni do ochładzania i schronienia w domach.

„Klienci nie przychodzą do restauracji z powodu ekstremalnego upału. W restauracji z tymi stołami i krzesłami siedzę bezczynnie, bez klientów” – Wajid Ali, lat 32, właściciel stoiska z herbatą w mieście – czytamy na portalu CNN.

„Kąpię się kilka razy dziennie, co daje mi niewielką ulgę. Nie ma też prądu. Upał bardzo nas niepokoił” – przytoczono wypowiedź.

Według zamieszczonych przez CNN informacji miejscowy lekarz Mushtaq Ahmed dodał, że tutejsi ludzie przyzwyczaili się do życia w ekstremalnych warunkach pogodowych i wolą przebywać w pomieszczeniach zamkniętych lub w pobliżu wody.

Fala upałów osłabnie w Mohendżo Daro i okolicach, ale oczekuje się, że kolejna fala uderzy w inne obszary Sindh, w tym w stolicę Karaczi – największe miasto Pakistanu.

Według naukowców fala upałów przetaczających się przez Azję Południową jest efektem zmiany klimatu spowodowanej przez ludzi.

Źródło: CNN

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *