FORUM ODPADY W NOWEJ GOSPODARCE – nauka, innowacje, dialog

Rozpoczęcie FORUM ODPADY W NOWEJ GOSPODARCE przez Wojciecha Musiała
Rozpoczęcie FORUM ODPADY W NOWEJ GOSPODARCE przez Wojciecha Musiała

FORUM ODPADY W NOWEJ GOSPODARCE jest niepowtarzalną okazją do spotkania się z liderami i specjalistami z branży celulozowo-papierniczej. To wydarzenie cykliczne, którego II edycja odbyła się 19 kwietnia 2024 r. w Pabianicach. Organizatorem wydarzenia było Envipro Sp. z o.o., a patronat medialny objął portal ekoetos.pl.

FORUM ODPADY W NOWEJ GOSPODARCE stało się wyjątkową platformą zdobywania najnowszej wiedzy na temat nowoczesnych metod zagospodarowania odpadów, branżowego dialogu i wymiany doświadczeń. Umożliwia również uczestnikom budowanie trwałych relacji biznesowych oraz wspólne poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań.

envipro

Ciekawe prezentacje były zachętą do licznego uczestnictwa w wydarzeniu

Tegoroczna edycja Forum oferowała uczestnikom możliwość wysłuchania prelekcji na interesujące, niezwykle ważne branżowe tematy. Były to wykłady:

  • Wojciech Musiał, Prezes Envipro sp. z o.o., otworzył forum, przedstawiając strategiczne cele i najnowsze inicjatywy firmy w zakresie zrównoważonego zarządzania odpadami.
  • Dr Krzysztof Bisz, Dyrektor Generalny Envipro sp. z o.o., omówił nowoczesne metody zagospodarowania produktów ubocznych w rolnictwie, wnosząc cenne perspektywy dotyczące innowacyjnych podejść.
  • Łukasz Ratajczak zaprezentował postępy w rozwoju systemu followX oraz followaste. To narzędzia do monitorowania i planowania transportu odpadów, które rewolucjonizuje nasze podejście do zarządzania zadaniami, przepływu informacji i zbierania danych kluczowych dla optymalizacji procesów w przedsiębiorstwie.
  • Dr inż. Tamara Jadczyszyn wnikliwie omówiła możliwości wykorzystania pozostałości celulozy w rolnictwie, podkreślając znaczenie zrównoważonych praktyk rolniczych.
  • Wyniki badań nad mikro biomem substratu celulozowego – Dr Małgorzata Nabrdalik oraz dr hab. Ewa Moliszewska, prof. UO. Pomimo że samym autorkom nie udało się dotrzeć na spotkanie, prelekcja cieszyła się żywym zainteresowaniem uczestników Forum.

Referaty stały się przyczynkiem do wielu ciekawych rozmów, a także burzliwych dyskusji toczących się w kuluarach.

„Temat zagospodarowania odpadów jest zawsze aktualny” Forum i tematy branży w opinii uczestników i organizatorów

Redakcja ekoetos.pl wsłuchała się w głosy, rozmowy, opinie. Mieliśmy także okazję zadać kilku pytań uczestnikom FORUM ODPADY W NOWEJ GOSPODARCE.

O ideę zorganizowania Forum, zapytaliśmy dr Krzysztofa Bisza z firmy Envipro.

– Jest to inicjatywa, która w jakiś sposób reaguje na zmiany, które są aktualnie na rynku utylizacji materiałów powstających po produkcji branży papierniczej. Jest to problematyka dotykająca branżę w ostatnim roku. Wychodząc w kierunku potrzeb branży, staramy się rozwiązać te problemy – mówił dr Krzysztof Bisz.

Niezwykle ważne były dla nas głosy samych uczestników Forum. Chcieliśmy wiedzieć, dlaczego zdecydowali się na udział, z jakimi problemami się borykają i jak widzą przyszłość branży.

Do udziału w spotkaniu FORUM ODPADY W NOWEJ GOSPODARCE skłoniła nas planowana rozbudowa naszego zakładu, gdzie będą powstawać odpady typu szlamy, dlatego chciałyśmy z koleżanką zobaczyć możliwości zagospodarowania tych odpadów – powiedziała Kamila Nowak z Firmy Tektura Opakowania Papier SA.

Wszystkie firmy biorące udział w forum były nastawione na innowacje, rozwój i nowoczesne sposoby przetwarzania odpadów.

O to, czy zakład zwraca uwagę na aspekty ekologiczne, zapytaliśmy przedstawiciela Głuchołaskich Zakładów Papierniczych Sp. z o.o. Jakuba Ptaszyńskiego:

– Głownie rynek wymusza na nas zabiegi, żeby być jak najbardziej ekologicznym – mówił Jakub Ptaszyński.

Czy kolejna edycja FORUM ODPADY W NOWEJ GOSPODARCE jest potrzebna?

Druga edycja Forum utwierdziła organizatorów w dostrzeżonej potrzebie rynku organizowania takich spotkań. Branżowe rozmowy, dyskusje, nawiązywanie kontaktów przez uczestników pokazały jasno, że FORUM ODPADY W NOWEJ GOSPODARCE stało się jednym z nielicznych, a tak bardzo potrzebnych spotkań.

– Osobiście zawsze zastanawia mnie, czy to tylko my mamy takie problemy, czy też inne zakłady. Takie spotkanie daje możliwość podpatrzenia, jak inni sobie z tym radzą i jak podchodzą do tego profesjonalnie i emocjonalnie – mówiła Maria Wilk z Metsa Tissue Krapkowice.

– Spotkania skupione na odpadach powinny, czy mogłyby być, organizowane częściej – dodała.

Organizatorem Forum Odpady w Nowej Gospodarce była opolska firma Envipro, która jest związana z gospodarką odpadami od ponad 25 lat.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *