Gigantyczna inwestycja Taurona. Grupa stawia na czystą energię

Zdjęcie tytułowe

Budowa nowej farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim jest nie tylko bardzo dużym, bo opiewającym na kwotę ok. 500 mln zł przedsięwzięciem, ale przede wszystkim kolejnym elementem ekologicznej strategii grupy.

Tauron od dłuższego czasu wspiera i rozwija odnawialne źródła energii. W związku z tym podjął ambitną decyzję o zakupie planów projektu farmy wiatrowej ulokowanej na północnym zachodzie kraju. Kosztujący około 500 mln zł obiekt pozwoli na znaczące zwiększenie wskaźnika czystej energii w Polsce.

Nowa farma wiatrowa będzie dziesiątą w ogóle oraz drugą pod kątem mocy spośród wszystkich tego typu obiektów w posiadaniu Taurona. Plany zakładają, że budowa inwestycji zostanie ukończona do końca 2024 roku.

Zielony Zwrot

Prezes zarządu Tauron Polska Energia, Paweł Szczeszek, powiedział, że realizacja projektu farmy wiatrowej Mierzyn jest jednym z elementów Zielonego Zwrotu. Czym jest jednak Zielony Zwrot? To zorganizowane działanie w ramach Taurona na rzecz odnawialnych źródeł energii. Grupa w ramach tego projektu od kilku lat sukcesywnie działa, inwestując i budując w obiekty sprzyjające neutralności klimatycznej w Polsce.

Przykładem może być między innymi zakup projektu innej farmy wiatrowej w gminach Wolbórz oraz Moszczenica w województwie łódzkim. Tamtejsza inwestycja ma docelowo zapewniać energię elektryczną dla 35 tysięcy domostw. Oprócz tego Tauron w 2021 roku zainwestował w wybudowanie kolejnego tego typu obiektu w województwie warmińsko-mazurskim.

Nie tylko wiatr

Grupa jednak w ramach Zielonego Zwrotu nie inwestuje wyłącznie w prąd pozyskiwany z wiatru. Tauron pod koniec 2020 roku w Jaworznie przekazał do użytku nową farmę fotowoltaiczną. Grupa oprócz tego aktywnie działa na rzecz stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych między innymi poprzez zastępowanie je źródłami bezemisyjnymi.

Paweł Szczeszek powiedział, że Tauron w swoich niedalekich planach przewiduje ukończenie procesu wydzielania węglowych aktywów z grup energetycznych. W konsekwencji doprowadzi to jeszcze większego udziału OZE w ogólnym bilansie, co ma znaczenie nie tylko ze względu na ekologię, ale także obecny kryzys energetyczny wywołany przez Rosję.

Źródło informacji i zdjęcia: Tauron Polska Energia

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *