Grudnik – jak zadbać o kaktusa bożonarodzeniowego?

Grudnik
Grudnik, zygokaktus (Schlumbergera) (fot. Pixabay)

Grudnik, czyli kaktus Bożego Narodzenia, zdobi nasze domy w okresie świątecznym. Na pewien czas został zapomniany i zastąpiony przez gwiazdę betlejemską, jednak znów cieszy się dużą popularnością. Dzięki swoim barwnym kwiatom ożywia nasze wnętrza zimą. Jak wygląda kaktus Bożego Narodzenia i skąd pochodzi?

Grudnik, czyli tak naprawdę szlumbergera, to roślina z rodziny kaktusowatych. Pochodzi z brazylijskich lasów deszczowych. Do Polski został sprowadzony jako roślina doniczkowa już w XIX wieku. W naturalnym środowisku szlumbergera porasta drzewa oraz zbocza gór. Jak więc pielęgnować tą tropikalną roślinę w warunkach domowych, aby móc cieszyć się kolorowymi kwiatami jak najdłużej?

Charakterystyka grudnika

Liście grudnika, a właściwie długie (nawet 30 cm) spłaszczone łodygi, wyrastają z podłoża w postaci małych “krzaczków”. Nie jest typowym kaktusem, ponieważ nie posiada kolców ani cierni. Na zakończeniach liści, zwykle na przełomie listopada i grudnia, wyrastają barwne kwiaty. W zależności od odmiany mogą mieć kolor biały, różowy lub czerwony. W odpowiednich warunkach możemy cieszyć się kolorowymi kwiatami od 6 do 8 tygodni.

Grudnik
Kwiat grudnika (Fot. Pixabay)

Jak pielęgnować grudnika?

Przede wszystkim musimy grudnikowi zapewnić odpowiednie stanowisko. Powinno być ono jasne, ewentualnie półcieniste. Roślina nie toleruje ostrego słońca. Brak światła może opóźnić lub całkiem zahamować rozwój pąków, z kolei jego nadmiar może spowodować uszkodzenie liści. Idealnym miejscem w domu będzie wschodnie lub północne okno. Bardzo ważne jest, aby nie przestawiać kaktusa w inne miejsce, gdy już zakwitnie. Jest wyjątkowo wrażliwy na zmianę warunków otoczenia, mógłby wtedy szybko zrzucić swoje kwiaty.

Latem należy zadbać, aby temperatura w pokoju wynosiła około 25°C, zimą zaś około 15 °C. Szlumbergery najobficiej kwitną w temperaturze 10-14 °C. Warto pamiętać także, że grudnik jest wrażliwy na zimne powietrze. Dlatego przenosząc roślinę z kwiaciarni do domu, warto owinąć ją w gruby papier.

Grudnik jest gatunkiem z rośliny kaktusowatych, jednak jego podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Najlepiej, aby ziemia była o lekko kwaśnym odczynie. Idealnie sprawdzi się torf wymieszany z piachem. Na dnie doniczki należy wysypać drobne kamyki. Grudnik nie wymaga częstego przesadzania. Wystarczy to robić co 3-4 lata.

Kaktusa bożonarodzeniowego, w okresie kwitnienia, najlepiej podlewać umiarkowaną ilością wody raz na jakiś czas. Aby cieszyć się kolorowymi kwiatami, powinno się co 4 tygodnie użyć nawozu dla roślin doniczkowych. Nawóz powinno aplikować się poprzez zraszanie lub doglebowo od marca do sierpnia. Warto także delikatnie zraszać pędy grudnika przegotowaną wodą.

Ważne jest, aby nie doprowadzić do zalania korzeni kaktusa. Ratunkiem w takiej sytuacji jest przesuszenie rośliny. Inną opcją jest rozmnożenie rośliny. Wystarczy uciąć dwie łodygi, osuszyć je i włożyć do piaszczystego oraz wilgotnego podłoża. Ukorzenianie grudnika zwykle zajmuje od 3 do 6 tygodni. Aby skrócić ten okres, można nałożyć na donicę woreczek foliowy. Jednak wtedy musimy koniecznie pamiętać o codziennym, kilkominutowym wentylowaniu.

Warto również wspomnieć, że szlumbergery są rzadko atakowane przez szkodniki czy różne choroby, dlatego nie musimy się o to martwić.

Co zrobić, aby grudnik zakwitł?

Jeżeli chcemy, aby nasz grudnik zakwitł dwa razy w roku należy zapewnić mu dwa okresy spoczynku po przekwitnięciu. Pierwszy powinien trwać od września do października. Drugi okres spoczynku należy zapewnić grudnikowi na przełomie lutego i marca.

Miejsce spoczynku dla grudnika powinno być chłodniejsze. Temperatura powinna wynosić 12-15°C. Jesienią śmiało możemy postawić go na balkonie czy tarasie. W okresie spoczynku zaobserwujemy więdnięcie liści. To znak, że nie powinniśmy podlewać ani nawozić grudnika w tym czasie. Trzeba zacząć to robić, gdy wypuści swoje pierwsze pąki. Powinniśmy także szybko przenieść go wtedy w cieplejsze miejsce.

Czasami, pomimo naszych starań, grudnik nie kwitnie. Może tak zdarzyć się z kilku przyczyn:

  • zbyt duża doniczka – grudnik ma niewielki system korzeniowy, do jego uprawy wystarczy nam mała doniczka,
  • zbyt rzadkie podlewanie oraz przesuszenia podłoża – grudnika powinniśmy podlewać regularnie i utrzymywać stale wilgotne podłoże,
  • zbyt dużo światła -stanowisko powinno być jasne lub półcieniste,
  • zbyt wysoka temperatura – aby temu zapobiec grudnika należy stawiać z dala od kaloryfera w okresie grzewczym,
  • gwałtowna zmiana warunków pielęgnacji – nagła zmiana temperatury, przeniesienie donicy w inne miejsce czy nawet zmiany w ilości wody podczas podlewania powodują, że roślina nie kwitnie lub zrzuca pąki.
Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Grudnik - jak zadbać o kaktusa bożonarodzeniowego? | ekoetos.pl