W czwartek rano na gdańskiej plaży pojawiła się ogromna różowa ośmiornica, a wraz z nią aktywiści i aktywistki Greenpeace. W pobliżu umieszczono duży transparent z hasłem: ,,Chrońcie morza i oceany’’. W ten sposób organizacja apeluje do polskiego rządu o jak najszybszą ratyfikację Traktatu Oceanicznego, czyli międzynarodowego porozumienia na rzecz ochrony mórz i oceanów. Jak mówią aktywiści – to konieczny krok, by ratować życie naszej błękitnej planecie i teraz jest na to prawdziwa szansa.
Jak wyjaśnia Grenpeace Polska i pozostałe państwa członkowskie ONZ po 20 latach prac podpisały w 2023 roku historyczny Traktat Oceaniczny. To przełomowy moment w historii walki o ochronę mórz i oceanów. Teraz Traktat musi zostać ratyfikowany przez co najmniej 60 państw. Naukowcy apelują aby jak najszybciej objąć skuteczną ochroną co najmniej 30% mórz i oceanów, ale nie później niż do roku 2030. Obszary te powinny być chronione rezerwatami morskimi, w których przyroda będzie mogła się odradzać i podtrzymywać życie na Ziemi.
– Liczymy na to, że polski rząd stanie po stronie oceanów i przeprowadzi szybką ratyfikację Traktatu Oceanicznego. Oceany mogą się odrodzić, jeśli dostaną do tego przestrzeń. Może w tym pomóc właśnie Światowy Traktat Oceaniczny, ale musi zostać ratyfikowany przez kraje członkowskie ONZ, w tym przez Polskę. Dzięki temu ochroną może zostać objętych minimum 30% mórz i oceanów. To niezwykle ważne, bo obecnie chronionych jest ich jedynie około 3% – powiedziała Marta Gregorczyk z Greenpeace.
Zatwierdzenie Traktatu jest niezbędnym warunkiem do tego, by zachować i zregenerować życie w oceanach. Polska może być jednym z państw, które doprowadzą do wdrożenia zapisów Traktatu, a w przyszłym roku podczas swojej prezydencji w UE może przypieczętować jego ratyfikację przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Greenpeace wystosował do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz do Ministerstwa Spraw Zagranicznych list z prośbą o przyspieszenie działań i jak najszybszą ratyfikację Traktatu. W kolejnych dniach ośmiornica wyruszy w dalszą podróż do Warszawy, by tam przypominać ministrom o morzach i oceanach, które czekają na ich działania.
Greenpeace uruchomił petycję skierowaną do rządu o pilną ratyfikację Traktatu Oceanicznego, którą można podpisać na stronie: http://chronmyoceany.pl/
Źródło: Greenpeace
ale wielka i różowa :O