Polskie tekstylia — konopie zawsze na topie

konopie siewne
Unsplash: Ubrania z konopi

Konopie można podzielić ze względu na zawartość substancji psychoaktywnej na indyjskie i włókniste. Wyróżnia się 4 kierunki uprawy i wykorzystania konopi włóknistych: na włókno, paździerze, nasiona i kwiatostany. Ze względu na szerokie zastosowanie, w Polsce areał tych roślin wzrasta w ogromnym tempie. Modę na naturę widać w licznych gałęziach przemysłu, w tym odzieżowym. Jakie zalety mają tkaniny konopne? Czy konopie są ekologiczne w uprawie?

Tkanina konopna jest najstarszym materiałem wykorzystywanym przez człowieka. Początki materiału mogą sięgać nawet 10 000 lat p.n.e., a historia rozpoczyna się w Chinach. Konopie raz szeroko stosowane, innym razem zabronione, przetrwały do XXI w., kiedy to stają się przebojem w modzie.

Zalety ubrań z konopi

Ciekawostką jest przekazywana informacja, że pierwsze modele dżinsów Levi’sa były zrobione z materiału konopnego. Obecnie firma ta postanowiła odchodzić od produkowania ubrań z bawełny na rzecz szytych z konopi. Argumentem jest ekologia-mniejsze zużycie wody w procesie produkcji.

kobieta w ubrania z konopii

Wracając do zalet ubrań z konopi, a jest ich wiele, należą do nich:

  • trwałość i wytrzymałość — tkaniny konopne są niezwykle trwałe i nie poddają się deformacjom i rozciąganiu, nawet w praniu; co więcej, z czasem robią się coraz bardziej miękkie i miłe w dotyku;
  • właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i antygrzybiczne – tkaniny konopne są wskazane dla osób o wrażliwej skórze i alergików;
  • przewiewność i absorpcja wilgoci;
  • naturalny wygląd, który w pełni wpisuje się w nowe trendy modowe;
  • właściwości termoregulacyjne – tkanina pomaga utrzymać temperaturę ciała niezależnie od warunków pogodowych; włókna konopne w ciepłe dni chłodzą, a w chłodne grzeją;
  • blokowanie promieni UV.

Ubrania z konopi są w pełni biodegradowalne, dlatego stanowią alternatywę dla produkowanych masowo, niskiej jakości ubrań wytwarzanych z włókien syntetycznych, stanowiących zagrożenie dla środowiska i często produkowanych bez poszanowania praw pracowniczych.

Ekologiczna uprawa konopi

Konopie są roślinami o niewielkich wymaganiach, co pozwala na uprawę w sposób zrównoważony. Rośliny ze względu na szybki wzrost i duże rozmiary są konkurencyjne dla chwastów. W wypadku konopi włóknistych mogą wystarczać tylko zabiegi mechaniczne, bez konieczności stosowania pestycydów. Zresztą są one bardzo wrażliwe na herbicydy zwalczające chwasty dwuliścienne.

Konopie mają właściwości fitoremediacji gleby. Proces ten polega na oczyszczaniu gleby z metali ciężkich. Były sadzone np. w okolicach elektrowni w Czarnobylu, po jej wybuchu.

Konopie w procesie wzrostu i rozwoju oraz przy produkcji tkaniny nie potrzebują dużo wody. Podczas okresu wegetacji pochłaniają więcej CO2, niż same produkują. Należy podkreślić, że podczas produkcji, tkaniny nie wymagają też użycia dużej ilości substancji chemicznych.

Moda konopna – gdzie jest haczyk?

Piękne, trwałe ubrania uszyte z naturalnych włókien, do tego zawsze modne i przyjemne w dotyku. Marzenie. Niestety, dla większości polskiego społeczeństwa pozostają nieosiągalne ze względu na ceny. Chociaż z drugiej strony można przeliczyć jednorazowy wydatek na długi okres użytkowania ubrania, sięgający (jak twierdzą producenci) ok. 10 lat.

Warto też wiedzieć, że szyte w Polsce ubrania, powstają z tkanin importowanych. Jak się dowiadujemy w jednej z firm, akurat ta pytana przez nas, sprowadza tkaniny z Holandii. Dlatego można zastanowić się nad powstawaniem przez dostawę śladu węglowego.

Inną ważną rzeczą jest proces produkcji. W tej chwili w kraju ograniczeniem jest suszenie włókna, generujące duże koszty prawidłowego suszenia lub straty przy nieprawidłowo przeprowadzonym procesie. Wydawać by się mogło, że nadzieję stanowi polski start-up, który opracował innowacyjną metodę suszenia włókien konopnych, poprzez pozostawianie ich zimą na polu. Wątpliwości związane z „ekologicznymi kosztami transportu” może natomiast budzić łączenie włókien krajowych konopi ze sprowadzaną bawełną. W sprzedaży dostępna jest odzież uszyta z tkanin w 100% konopnych, ale też często z mieszanek łączących konopie z innymi składnikami. Dzięki temu powstałe tkaniny się bardzo nie gniotą.

Konopie szeroko wykorzystywane są np. w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, chemicznym. Mimo iż jedna z firm szyjących odzież z tkanin konopnych twierdzi, że jest ona tylko elementem marketingu firmy, my dostrzegamy w niej ogromny potencjał

Komentarze

  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Polskie tekstylia — konopie zawsze na topie | ekoetos.pl