Lokalne nawozy z biogazowni -innowacja w rolnictwie

Nawozy z biogazowni
Nawozy z biogazowni to sposób na recykling resztek organicznych oraz produkcję biogazu Fot. Biogazownia Źródło zdjęcia: UPP

Zmiany klimatu, ale też i polityczno-społeczne, sprawiają, że przed rolnictwem stają wciąż większe wyzwania. Z jednej strony problemem jest walka z coraz bardziej dotkliwymi suszami, która wymaga poszukiwania rozwiązań pozwalających utrzymać, a nawet zwiększyć żyzność gleb. Z drugiej dokuczają przerwane łańcuchy dostaw, powodujące mocny wzrost cen maszyn czy nawozów, które mogą pomagać w osiągnięciu wyższych plonów.

Specjaliści poszukują zatem optymalizacji procesu nawożenia. Odpowiedzią są powstające w Polsce biogazownie, które:

  • pozwalają zagospodarować odpady organiczne (zmniejszając liczbę tego co wcześniej trafiłoby na śmietnik),
  • produkują biogaz („zielone” źródła energii, alternatywne dla ropy czy węgla),
  • wytwarzają także poferment (materiał, który możemy poddać recyklingowi).

Tymczasem poznańscy naukowcy analizowali możliwość wykorzystania blisko 20 rodzajów tego produktu ubocznego biogazowni. Czy drogie nawozy możemy stworzyć lokalnie, w dodatku stosując tzw. podwójny recykling i zagospodarowując niepotrzebne odpady, jednocześnie wspomagając wzrost uprawianych roślin?

Wyjaśnia to w filmie prof. Witold Grzebisz z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Nagranie znajduje się TUTAJ.

Film został zrealizowany w ramach projektu „Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.

Źródło: Biuro Prasowe UPP

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lokalne nawozy z biogazowni -innowacja w rolnictwie | ekoetos.pl