Każdy z nas wytwarza odpady. Uzmysławiamy to sobie, gdy w domu kolejny worek na śmieci pęka w szwach, zmuszając nas do wyjścia na dodatkowy spacer w ciągu dnia. Świadomość ekologiczna społeczeństwa wciąż rośnie i najczęściej odpady w naszych domach są segregowane. Ale jak często zastanawiamy się, po co to robimy i jakie są dalsze losy tego, co wrzucamy do kontenerów?
Hierarchia postępowania z odpadami
Dyrektywa 2008/98/WE zawiera hierarchię postępowania z odpadami. Zgodnie z nią, najważniejszą kwestią jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Powinien to być priorytet dla każdego z nas, a spełniamy go na przykład poprzez kupno trwalszych produktów lub unikanie jednorazowych wyrobów. Jeśli już dojdzie do wytworzenia odpadów, należy przygotować je do ponownego użycia lub poddać recyklingowi.
Dopiero na końcu hierarchii znajdują się inne procesy odzysku oraz, tak zakorzenione
w umysłach społeczeństwa, unieszkodliwianie, czyli skierowanie odpadów na składowisko. Zatem zanim podejmiemy decyzję o tym, że dany odpad nie nadaje się już do niczego innego poza magazynowaniem go w przeznaczonym do tego miejscu, należy zastanowić się, do czego można go jeszcze wykorzystać.
Coś z niczego
W dzisiejszych czasach, dzięki nawykom wpajanym ludziom już od małego, możliwe jest oddzielenie od odpadów zmieszanych tej frakcji, która z powodzeniem może zostać przekształcona w coś przydatnego. Tak dzieje się z makulaturą, która sukcesywnie jest przerabiana na papier toaletowy, opakowania, wytłoczki, książki, zeszyty i wiele innych akcesoriów, które używamy na co dzień. Jeśli chodzi o szkło wyrzucane przez nas do kubłów, wykorzystuje się je do produkcji kolejnych butelek czy opakowań.
Duże pole do popisu dają nam zużyte produkty z tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się je do wytwarzania elementów stanowiących wnętrza samochodów, kurtek zimowych, śpiworów czy też polarów. Często spotykane są również meble oraz akcesoria domowe, takie jak wazony, wieszaki, pojemniki czy figurki, do produkcji których stosuje się odpady.
W jaki sposób zużyte opony mogą zyskać drugie życie?
Mając do czynienia z artykułami codziennego użytku, rzadko zastanawiamy się, co stanie się z nimi, gdy skończy się ich żywotność. Czy jadąc autem myślimy, jaki los czeka opony, których starty bieżnik uniemożliwi nam ich dalsze użytkowanie? Tymczasem granulat gumowy często używany jest przy budowie asfaltowej nawierzchni, podłoża na placach zabaw czy też powierzchni do użytku sportowego. Ponadto możemy natknąć się na wycieraczki i dywaniki samochodowe czy podeszwy do butów wykonane ze zużytych opon.
Odpady przemysłowe- duży strumień z wielkim potencjałem
Wróćmy do tematu worków na śmieci znajdujących się w naszych domach. Mimo że niejednokrotnie wydaje nam się, że napełniają się one w błyskawicznym tempie, ilość odpadów, jaka się w nich mieści to jedynie kropla w morzu tego, co produkują zakłady przemysłowe na całym świecie. Wielkość strumienia tych odpadów oraz ich potencjalne niebezpieczeństwo dla środowiska generuje konieczność szukania alternatywnych metod wykorzystania odpadów przemysłowych.
Nietypowym sposobem zagospodarowania odpadów jest stosowanie ich w procesie rekultywacji terenów zdegradowanych, zwłaszcza wyrobisk po wydobyciu piasku, żwiru, kamienia czy innego surowca. Często w takim celu używa się odpadów budowlanych, które charakteryzują się znikomą szkodliwością dla środowiska.
Powszechne jest też używanie osadów ściekowych w rolnictwie. Dzięki zawartym w osadach składnikom odżywczym stają się one dobrym nawozem, zwiększającym skuteczność wzrostu roślin.
Niekonwencjonalnym, a coraz popularniejszym rozwiązaniem jest produkcja naczyń jednorazowych z otrębów pszennych. To jeden ze sposobów na zagospodarowanie odpadów powstających podczas produkcji mąki. Stosowanie jednorazowych otrębowych naczyń jawi się jako wspaniały pomysł- łączy ochronę środowiska, ładny wygląd oraz oryginalność. A po skonsumowaniu posiłku możemy zjeść również to, na czym był on podany. Bowiem otrębowe naczynia są zdatne do spożycia!
Jeśli jesteśmy już przy jedzeniu, dużym potencjałem wykorzystania charakteryzują się odpadowe oleje roślinne, serwatka oraz ścieki z gorzelni. Stosuje się je jako składniki pożywki hodowlanej przy produkcji biosurfaktantów, czyli mikrobiologicznie wytwarzanych związków powierzchniowo czynnych. Te natomiast to nic innego, jak produkty, które stosujemy codziennie: środki piorące, produkty higieny osobistej czy kosmetyki. Związki powierzchniowo czynne są substancjami, bez których trudno wyobrazić sobie nasze życie, ponieważ znacząco wpływają na jego standard. Bardzo dobrą informacją jest fakt, że trwają badania nad ich produkcją przy użyciu odpadów, co pozwala na praktykowanie idei zrównoważonego rozwoju.
Pamiętajmy o przepisach prawnych
Należy pamiętać, że możliwość stosowania niekonwencjonalnych metod wykorzystania odpadów reguluje szereg przepisów prawnych, których należy przestrzegać. Jest to konieczne, aby nie doprowadzić do skażenia środowiska oraz nie spowodować rozprzestrzenienia się czynników chorobotwórczych wśród zwierząt, oraz ludzi.
Jednak samo istnienie alternatyw dla wywożenia odpadów na składowiska oraz do spalarni jest pokrzepiające. Dowodzi to, że świadomość kurczliwości zasobów naturalnych staje się coraz większa. Motywuje to nas do coraz śmielszego kroczenia ku gospodarce o obiegu zamkniętym, która minimalizuje powstawanie odpadów oraz zmniejsza zużycie surowców naturalnych.