Niesamowicie odporna na czynniki środowiska, zagrażająca, inwazyjna – trawianka

trawianka
Trawianka to gatunek pochodzący z Azji Południowej Fot. Jakub Błędowski

Na problem związany z gatunkiem o wyjątkowo wdzięcznej nazwie trawianka, zwraca uwagę w poniedziałek Nadleśnictwo Garwolin, Lasy Państwowe. – Jest to jednak gatunek obcy, inwazyjny w naszym kraju, naturalnie występujący w Azji Wschodniej – czytamy w poście Nadleśnictwa.

Zdaniem leśników trawianka (Perccottus glenii) to „niewielka (dorasta do 25 cm długości) i może nawet ładna rybka”. Ponieważ informacja wzbudza nasze zaciekawienie, próbujemy znaleźć więcej danych na temat tego gatunku.

Jak wygląda trawianka (Perccottus glenii) czyli głowieszka?

Trawianka z języka rosyjskiego nazywana jest głowieszką lub też rotanem albo byczkiem. Jest rybą wolno rosnącą osiągającą do 25 cm. Ciało ryby jest wydłużone z dużą spłaszczoną grzbietobrzusznie głową.

W ubarwieniu trawianki dominuje kolor oliwkowo-brunatny, po bokach występują ciemne nieregularne smugi, a na brzuchu plamki.

Płetwy trawianki są na krawędziach zaokrąglone oprócz małych i niezrośniętych płetw brzusznych. Natomiast płetwa grzbietowa jest dwudzielna, podobnie jak u rodzimego okonia.

Skąd i kiedy trawianka przybyła do Polski?

Trawianka jest rybą pochodzącą z Azji Południowej oraz dorzecza Amuru.

– W Polsce trawianka została stwierdzona po raz pierwszy w 1993 r. w starorzeczu Wisły k. Dęblina. Skąd znalazła się w izolowanym zbiorniku wodnym w środku lasu? Najprawdopodobniej ktoś musiał ten gatunek w to miejsce przynieść. Obecnie trawianka rozprzestrzenia się między innymi z materiałem zarybieniowym ryb karpiowatych. Zapewne ktoś w dobrej wierze, chcąc zarybić śródleśny staw, przeniósł dalej gatunek inwazyjny – podało Nadleśnictwo Garwolin.

Dlaczego trawianka stanowi problem?

Trawianka nie jest gatunkiem naturalnie występującym w Polsce, a obcym i inwazyjnym.

– Ta z pozoru niegroźna ryba ma małe wymagania co do jakości wody, może więc łatwo opanować nowe miejsca. Potrafi przetrwać nawet w okresowo wysychających zbiornikach. Jest niezwykle żarłocznym drapieżnikiem, polującym na wszystko co się rusza. Potrafi zjeść ryby niewiele mniejsze od niej samej. Chętnie poluje na narybek naszych rodzimych gatunków oraz na postacie larwalne płazów. Jej pokarm stanowią także wodne bezkręgowce. Znane są przypadki znacznego ograniczenia występowania płazów w miejscach opanowanych przez trawiankę – tłumaczą LP.

Wpływ inwazyjnych gatunków obcych (Invasive Alien Species – IAS) stanowi aktualnie największe, poza utratą siedlisk, zagrożenie dla różnorodności biologicznej. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) ocenia, że oddziaływanie gatunków inwazyjnych jest główną przyczyną wymierania 38% zwierząt z czerwonej listy i 40% wszystkich wymierających zwierząt.

– Zanim wypuścimy jakieś zwierzę do lasu, zanim posadzimy jakąś nową roślinkę, pomyślmy dwa razy. Niektóre błędy trudno naprawić – apelują leśnicy z Garwolina.

Źródło: Nadleśnictwo Garwolin – profil Facebook

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niesamowicie odporna na czynniki środowiska, zagrażająca, inwazyjna – trawianka | ekoetos.pl