Uruchomiony 5 maja gazociąg GIPL jest jednym z elementów dywersyfikacji kierunków oraz źródeł dostaw gazu do Polski. Nowa inwestycja pozwoli dodatkowo na uwolnienie państw bałtyckich od rosyjskiego monopolu.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, a także prezydenci Polski, Litwy i Łotwy byli jednymi z gości ceremonii otwarcia gazociągu GIPL stworzonego przez Polskę i Litwę. Nowa inwestycja pozwoli na rozwój bezpieczeństwa energetycznego zarówno w naszym kraju, jak i w państwach bałtyckich.
Jak podkreślała Anna Moskwa, istotnym podejściem w aktualnej, napiętej sytuacji w regionie jest solidarność. Przykładem takiego działania jest między innymi inwestycja związana z budową interkonektora gazowego Polska-Litwa, która została wsparta dofinansowaniem w wysokości 300 mln euro ze środków Unii Europejskiej.
Nowy gazociąg GIPL pozwoli Polsce korzystać ze znajdującego się na Litwie terminala LNG. W efekcie północno-wschodnie regiony kraju będą mogły przejść gazyfikację. Dodatkowo umożliwi państwom bałtyckim szerszą kooperację na rynku gazu z pozostałą częścią UE. Gazociąg spełnia tym samym założenia jej polityki energetycznej.
Anna Moskwa zwróciła uwagę, iż nowy projekt nie jest jedynym w kontekście dywersyfikacji gazu do Polski. Planowane są m.in. rozbudowa terminali gazu ziemnego w Świnoujściu, a także rozpoczęcie działania pływającego terminala LNG w Gdańsku.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska