Rosnące rachunki za prąd: Ministerstwo Klimatu i Środowiska szuka rozwiązań

Rosnące rachunki za prąd mają być niemiłym zaskoczeniem dla większości odbiorców
Rosnące rachunki za prąd mają być niemiłym zaskoczeniem dla większości odbiorców Fot. Pixabay

Rosnące rachunki za prąd mają być niemiłym zaskoczeniem dla większości odbiorców. Nie tylko dla konsumentów indywidualnych, lecz również dla miast i gmin. Dla tych ostatnich, skutecznym sposobem na obniżenie rachunków, zarówno gminnych jak i mieszkańców, będzie inwestycja w odnawialne źródła energii, zwłaszcza w energię wiatrową.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje usprawnienie regulacyjne mechanizmu udostępnienia co najmniej 10% mocy elektrowni wiatrowej zainteresowanym mieszkańcom w formule prosumenta wirtualnego lub kooperatyw energetycznych. Oznacza to, że budżet gminny wzbogaci się nie tylko dzięki podatkom płynącym z samych farm wiatrowych, lecz również skorzystają na tym bezpośrednio zainteresowani mieszkańcy otrzymując czystą i tanią energię. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r.

Na początku lipca Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało pilne zmiany mające na celu liberalizację i usprawnienie procesów inwestycyjnych w zakresie lądowej energetyki wiatrowej (LEW). Celem tych działań jest spełnienie założeń Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEIK), łagodzenie skutków kryzysu klimatycznego oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Zgodnie z Wykazem prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, proponowane zmiany do ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe obejmują zniesienie zasady 10H, zastępując ją minimalną odległością 500 metrów między turbinami a zabudową mieszkaniową oraz określając minimalne odległości od parków narodowych, rezerwatów i obszarów Natura 2000. Planowane jest również uproszczenie procesu planistycznego poprzez wprowadzenie Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego oraz ujednolicenie przepisów z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ministerstwo zapowiada również wspomniane usprawnienie regulacyjne mechanizmu udostępniania co najmniej 10% mocy elektrowni wiatrowych w formule prosumenta wirtualnego lub kooperatyw energetycznych. Dodatkowo, zmiany w ustawie Prawo energetyczne mają zachęcić prosumentów do instalowania większych magazynów energii, co pozwoli na odciążenie sieci elektroenergetycznej. Wprowadzone zostaną także regulacje dotyczące biometanu i biogazu, w tym wsparcie w postaci systemu aukcyjnego dla biometanu w instalacjach powyżej 1 MW oraz podniesienie ceny zakupu energii z małych instalacji biogazowych.

W Polsce rozwój energii wiatrowej, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, nadal jest na niewystarczającym poziomie. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z jej rozwoju, zarówno środowiskowe, lecz również finansowe dla gmin i ich mieszkańców, coraz więcej gmin w Polsce stara się o tego typu inwestycje. Według szacunków organizacji samorządowych, m.in Związku Powiatów Polskich, Związku Miast Polskich i Związku Gmin Wiejskich RP, podatki od budowanych oraz zaplanowanych do budowy w najbliższych latach wiatraków przyniosą gminom wpływy na poziomie około 150 000–200 000 zł od jednej turbiny wiatrowej.


Widzimy zmianę w podejściu do energetyki wiatrowej. Coraz więcej włodarzy polskich gmin zgłasza do nas chęć postawienia na swoim terenie instalacji wiatrowej – mówi Anna Kosińska z Res Global Investment. Zarówno władze, jak i mieszkańcy, widzą oczywiste korzyści z budowy wiatraków. W dobie dynamicznie rosnących kosztów to pewny i bezpieczny sposób na zrównoważenie budżetu wydatkowanego na energię.

Źródło: Res Global Investment

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Image Not Found

Wesprzyj nas!

Dołącz do społeczności ekoetos.pl i wspieraj naszą misję! Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści i rozwijać nowe funkcjonalności portalu. Dziękujemy!
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Bądź na bieżąco!

Nie lubisz spamu? Świetnie! My gramy czysto. Cenimy Twój czas i nie zasypiemy Cię nieistotnymi wiadomościami.
Zapisz się do newslettera i bądź krok przed innymi!