Alpejska część granicy Szwajcaria-Włochy w Alpach została zmieniona. Powodem jest topnienie lodowców wywołane zmianami klimatycznymi.
Jak poinformowała BBC, część obszaru objętego katastrofą i będzie znajdowała się pod Matterhornem, jednym z najwyższych szczytów Europy, oraz w pobliżu popularnych ośrodków narciarskich.
Duża część granicy szwajcarsko-włoskiej wyznaczona jest przez grzbiety lodowców i obszary wiecznego śniegu, jednak topnienie lodowców spowodowało przesunięcie tych naturalnych granic, co skłoniło oba kraje do podjęcia prób przywrócenia granicy.
W piątek Szwajcaria oficjalnie zatwierdziła porozumienie w sprawie zmiany, ale Włochy jeszcze tego nie zrobiły. Wspólny projekt porozumienia szwajcarsko-włoskiej komisji pochodzi z maja 2023 r.
Według statystyk opublikowanych we wrześniu 2023 r., lodowce w Szwajcarii miały stracić 4% swojej objętości w 2023 r., co stanowi drugą co do wielkości stratę w historii po rekordowym topnieniu w 2022 r., które wyniosło 6%.
Szwajcarska Sieć Monitorowania Lodowców (Glamos) wydaje coroczny raport, w którym rekordowe straty przypisuje się kolejnym bardzo ciepłym latom i bardzo niskim opadom śniegu w zimie 2022 r. Naukowcy twierdzą, że jeśli te wzorce pogodowe będą się utrzymywać, odwilż będzie tylko przyspieszać.
W piątek Szwajcaria oświadczyła, że nowe granice zostały ustalone zgodnie z interesami gospodarczymi obu stron.
Uważa się, że wyjaśnienie granic pomoże obu krajom ustalić, kto odpowiada za utrzymanie konkretnych obszarów naturalnych.
Granice szwajcarsko-włoskie na skutek topniejących lodowców ulegną zmianie w regionie Plateau Rosa, schronisku Carrel i Gobba di Rollin – wszystkie te obszary znajdują się w pobliżu Matterhornu i popularnych ośrodków narciarskich, w tym Zermatt.
Dokładne zmiany granic zostaną wprowadzone i umowa zostanie opublikowana po jej podpisaniu przez oba państwa.
Szwajcaria poinformowała, że we Włoszech trwa już proces zatwierdzania umowy wynikającej z topniejących lodowcy.
W zeszłym roku Glamos ostrzegał, że niektóre szwajcarskie lodowce kurczą się tak szybko, że mało prawdopodobne jest, aby udało się je uratować, nawet jeśli globalne temperatury utrzymają się w granicach zakładanego w porozumieniu paryskim wzrostu temperatur o 1,5°C.
Eksperci twierdzą, że jeśli nie uda się ograniczyć emisji gazów cieplarnianych w związku z globalnym ociepleniem, większe lodowce, takie jak Aletsch, który nie leży na granicy, mogą zniknąć w ciągu pokolenia.
Źródło: BBC