Transport odpadów pod nadzorem GITD

Transport odpadów pod nadzorem GITD

Wojewódzkie Inspektoraty Transportu Drogowego przeprowadzają regularne kontrole pojazdów przewożących odpady. Tylko w ciągu dwóch dni zatrzymano trzy transporty uznane za niezgodne z przepisami.

Nieprawidłowo zorganizowany transport odpadów to nieustanny problem na polskich drogach. Z tego powodu wojewódzkie inspektoraty przeprowadzają regularne kontrole, które weryfikują, czy dany przewóz spełnia wszystkie wymogi prawne. Jak się okazuje, o niedociągnięcia i błędy nie trudno.

W ciągu dwóch dni (23-24 marca br.) zostało zatrzymanych kilkanaście pojazdów przewożących odpady i w co najmniej trzech przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. W województwie zachodniopomorskim kontroli nie przeszedł przewóz odpadów z papieru i tektury. Okazało się, że transport nie został zgłoszony w systemie SENT, a przedsiębiorca nie jest zarejestrowany w systemie BDO. Sprawą zajęli się funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Pozostałe dwa nieprzepisowe przewozy zatrzymano w województwie dolnośląskim. Pierwsza kontrola wykazała, że kierowca posiadał kartę przewozu z błędnie sklasyfikowanym kodem odpadu, natomiast podczas drugiej kontroli stwierdzono istotne braki w obowiązkowym zgłoszeniu w systemie SENT.

Jak przypomina Główny Inspektorat Transportu Drogowego, przewóz odpadów wykonywany niezgodnie z przepisami zagrożony jest wysokimi karami finansowymi, o czym mogli się przekonać dotychczas ukarani przewoźnicy i odbiorcy odpadów.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *