Białowieża. Płotki i wiaderka, czyli ratujemy płazy

Ropucha przechodząca przez ulicę
Akcja Czynnej Ochrony Płazów

W Białowieskim Parku Narodowym trwa Akcja Czynnej Ochrony Płazów. Pracownicy Parku razem z uczennicami i uczniami z Technikum Leśnego w Białowieży ustawili płotki wzdłuż dróg i wkopali przy nich wiaderka. Wszystko po to, aby ochronić płazy przed wejściem pod koła nadjeżdżających samochodów.

Wiosną, przy rosnących temperaturach powietrza i wody, rozpoczynają się gody płazów. Godowy rechot brzmi w lesie, na łąkach, mokradłach. Płazy wyruszają na sezonowe migracje o często masowym charakterze. Część z nich corocznie ginie pod kołami aut.

Akcja Czynnej Ochrony Płazów w Białowieskim Parku Narodowym

Akcja Czynnej Ochrony Płazów w BPN ma miejsce już od trzech dekad. W tym roku Park zakomunikował rozpoczęcie akcji z dniem 1 marca. Ochronne płotki dla płazów stanęły już przy ulicy Paczoskiego w Białowieży, zostały wkopane wiaderka – pułapki uniemożliwiające płazom wejście na pas drogowy. Naczynia przynajmniej dwa razy dziennie są kontrolowane, a zwierzęta „uwalniane” z wiaderek i przenoszone na drugą stronę drogi.

Wszystkie płazy w Polsce są chronione. W okresie godów w krótkim czasie mogą wędrować nawet tysiące osobników, napotykając przy tym na różne przeszkody, np. szlaki komunikacyjne. Wtedy wiele z nich ginie pod kołami pojazdów. Ponieważ są to osobniki zdolne do rozrodu, często w fazie godowej in amplexus (w miłosnym uścisku), to w znaczny sposób takie sytuacje przyczyniają się do spadku liczebności tych zwierząt.

Ropuchy | ekoetos.pl

Fot. Ropuchy zwyczajne po zimowej hibernacji łączą się w miłosnym uścisku, czyli ampleksusie

Źródło: https://pixabay.com/pl/

Potrzebni wolontariusze. BPN występuje z apelem

Jak poinformował w mediach społecznościowych BPN, w rozstawieniu płotków pracownikom Parku pomogła młodzież z Technikum Leśnego w Białowieży, uczennice i uczniowie z klasy III B, pod merytoryczną opieką nauczycieli: Iwetty Przygodzkiej i Łukasza Semeniuka.

Pod opublikowanym postem umieszczono informację: “Jeśli jest jeszcze ktoś zainteresowany wolontariackim ratowaniem naszych cennych małych zwierzaków, prosimy o kontakt:

tel. 85 682-97-33; adres: hanna.schmidt@bpn.com.pl”.

Nie trzeba mieszkać w okolicach Białowieskiego Parku Narodowego, aby pomóc w ratowaniu migrujących na wiosnę płazów. Wystarczy trochę więcej uwagi za kółkiem, czy przeniesienie żaby lub ropuchy przez jednię. Niekoniecznie trzeba je przy tym całować.

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Image Not Found

Wesprzyj nas!

Dołącz do społeczności ekoetos.pl i wspieraj naszą misję! Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści i rozwijać nowe funkcjonalności portalu. Dziękujemy!
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Bądź na bieżąco!

Nie lubisz spamu? Świetnie! My gramy czysto. Cenimy Twój czas i nie zasypiemy Cię nieistotnymi wiadomościami.
Zapisz się do newslettera i bądź krok przed innymi!