Trudno sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez choinki. Jeśli w naszym pawlaczu nie czeka już ta sztuczna, to stajemy przed trudnym wyborem: jaką choinkę kupić? Zewsząd docierają do nas często sprzeczne porady. Oba drzewka mają swoje wady i zalety, a my chcemy wybrać ekologicznie. Jak to zrobić?
Nie zawsze mamy świadomość, że wybór pomiędzy naturalnym a sztucznym drzewkiem, to nie jedyne opcje, że nie wszystkie opinie, które przyjęły się na temat choinek, są prawdziwe. Poza samym zakupem pozostaje jeszcze problem z pozbyciem się drzewka po Świętach. Z pomocą przychodzą nam nowe, mało popularne jeszcze rozwiązania.
Choinka z plastiku
Jeszcze do niedawna panowała opinia, że sztuczna choinka jest bardziej ekologiczna. Argumentem miała być ochrona przed wycinaniem lasów, niszczeniem całych biocenoz i pochłanianiem CO2. Dla osób, którym są bliskie sprawy środowiska naturalnego, takie argumenty wydawały się wystarczające. Nic nie działa tak, jak hasło „wycinka lasów”.
Sprawa nie jest tak jednoznaczna. Co z plastikiem i metalem? PCV rozkłada się przecież setki lat, do tego produkcja sztucznych choinek wymaga materiałów, których pozyskanie obciąża środowisko. Oczywiście do produkcji jeszcze potrzeba energii.
Jeśli mamy już sztuczną choinkę, lub z różnych względów (np. alergia) decydujemy się na jej zakup, to postarajmy się, aby przetrwała z nami dziesięciolecia. Chcąc się jej pozbyć, to po prostu ją komuś oddajmy. Jest wiele osób, które chętnie przyjmą trwałe bożonarodzeniowe drzewko.
Źródło: pixabay.com
Naturalne drzewko
Wybór naturalnej choinki z punktu praktycznego, ma wady jak np. konieczność pielęgnacji, opadające igły, potrzeba odpowiedniego miejsca, czy możliwość wywołania uczulenia. Wszystkie niedogodności może natomiast zrekompensować niepowtarzalny zapach lasu roznoszący się w domu.
Wybierając żywe drzewko, nie musimy obawiać się o wycinkę lasów, gdyż pochodzą one z plantacji zakładanych tam, gdzie nie może rosnąć wysoki las jak np. linie wysokiego napięcia. Część drzewek leśnicy pozyskują podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Bożonarodzeniowe drzewka są też uprawiane na plantacjach prywatnych przedsiębiorców.
Przy zakupie tzw. prawdziwej choinki warto wybrać drzewko w doniczce. Dzięki temu będziemy mieli możliwość wysadzenia go po Świętach w przydomowym ogródku, lub oddania komuś, kto może to zrobić. Ważne jest, aby podczas zakupu sprawdzić, czy drzewko na pewno ma korzenie i czy doniczka jest proporcjonalnie duża do wielkości drzewka. Po przyniesieniu do domu choinka wymaga odpowiedniego miejsca i pielęgnacji. Nie można stawiać jej w pobliżu kaloryfera, trzeba podlewać oraz dobrze jest spryskiwać wodą.
Jeśli kupimy ścięte żywe drzewko, to też będzie dobry wybór. W przeciwieństwie do sztucznych choinek te naturalne są biodegradowalne, co jest ich ogromną zaletą.
Źródło: pixabay.com
Hit ostatnich lat – wypożyczalnie choinek
Wypożyczenie żywej choinki to opcja tańsza niż zakup, w pełni ekologiczna, gdyż zapewnia wysadzenie drzewka po skończonych Świętach. Należy tylko o nią odpowiednio dbać, aby przetrwała żywa w naszym domu. Na otwarcie choinkowych wypożyczalni zdecydowało się już kilka większych polskich miast.
Wypożyczalnie choinek to stosunkowo nowy pomysł. Może dla większości społeczeństwa jest zbyt nowatorski. Redakcja ekoetos.pl pozyskała informację, że nie wszystkie wypożyczalnie choinek wznowią swoją działalność w tym roku.
Źródło: pixabay.com
Dostępne alternatywy tradycyjnej choinki
Wybór pomiędzy choinką naturalną i sztuczną nie zawsze jest łatwy. Dobrą alternatywą może być kupienie gałęzi choinkowych i ustawienie ich w wazonie. Zabiorą mniej miejsca, będą wspaniale aromatyzowały powietrze i nie wzbudzą w nas wątpliwości związanych z wycinką żywych drzewek i utylizacją sztucznych.
Dla osób kreatywnych i mniej przywiązanych do tradycji dobrym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie bożonarodzeniowego drzewka z eko materiałów. To możliwość spędzenia niesamowitych chwil z dziećmi przy takiej pracy i ogromny powód do dumy.
Choinka i wokół choinki
Równie ważne jak sama choinka są ozdoby. Dobrze jest zwrócić uwagę, aby pominąć zakup tych plastikowych. W tym wypadku można także zrealizować własne pomysły i ozdobić drzewko własnoręcznie wykonanymi przybraniami np. z papieru, suszonych owoców, orzechów, pierniczków, czy makaronu.
Choinka wiąże się z upominkami. Opakowania też mają duże znaczenie dla środowiska. Dlatego pamiętajmy o wyborze tych podlegających organicznemu rozkładowi. Niektórzy ze względu na ochronę środowiska decydują się nawet na wprowadzanie tradycji prezentów bez opakowań.