Czy nagłe skoki ewolucyjne w przyrodzie są możliwe?

Kwiat orlika o biało-niebieskich płatkach

Darwin mógł się mylić? Czy ewolucja może być nagłą zmianą? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara (UC Santa Barbara) odkryli niezwykłą zmienność – „potworka”, który może rzucić nowe światło na otaczający nas świat.

Grupa badaczy zidentyfikowała i opisała nagłą zmianę ewolucyjną zachodzącą w orlikach. Naukowcy z UC Santa Barbara opisują sytuację, w której kwiaty te straciły płatki, w tym charakterystyczne ostrogi nektarowe. Osobniki te nazwano „potworkami nadziei”, ponieważ tylko kwiat był w stanie uczynić coś takiego i „przeżyć”.

ZMIANA W JEDNYM GENIE

Niebywałe przeistoczenie orlików spowodowane jest mutacją w jednym genie. Odkrycie pozwala na ponowne przeanalizowanie faktu, że adaptacja może zachodzić w postaci dużych skoków, a nie tylko powoli brnąc w czasie. Ten „potworek nadziei” wstępnie pokazał, że ewolucja może przebiegać pojedynczymi, dużymi skokami, wspierając hipotezę przerywanej równowagi.

zachary cabin ewolucja orlika | ekoetos.pl
Porównanie orlika dzikiego (po prawej) z orlikiem po mutacji (po lewej)
© Zachary Cabin, UC Santa Barbara

Zespół z UC Santa Barbara badał genom kwiatu, aby znaleźć źródło niezwykłej morfologii tych roślin. Skupili się na genie homeotycznym APETALA3-3, który wpływa na rozwój ostrogi. Naukowcy potwierdzili, że ten pojedynczy gen kontrolował cały rozwój ostróg i nektarników kwiatowych.

Mutacja w jednym z genów homeotycznych może mieć drastyczny wpływ na morfologię organizmu. W przypadku zwierząt taka zmiana mogłaby skończyć się tragicznie, a stworzenie byłoby bez szans na przeżycie. Biolog Richard Goldschmidt nazwał tego typu osobniki „beznadziejnymi potworkami”.

Dla kwiatów pojawiła się jednak nadzieja, że ten „potworek” przysłuży się światu i dalszej eksploracji oraz zgłębianiu tematu dotyczącego nagłych skoków ewolucyjnych.

Źródło: University of California, Santa Barbara

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *