Czysty dom bez chemii — czy to możliwe?

Zdjęcie tytułowe

Proporcjonalnie do wzrostu zanieczyszczenia środowiska i efektu cieplarnianego, zwracamy coraz większą uwagę na dbanie o nasze zdrowie i stan planety. Staramy się np. regularnie uprawiać sport, stosować właściwą dietę i monitorować sen. Często rezygnujemy z poruszania się samochodem na rzecz transportu publicznego lub roweru, segregujemy śmieci, dajemy drugie życie przedmiotom itp. Jednak dla wielu z nas wysprzątany dom, to taki, który pachnie chemią. Czy można sprzątnąć dom bez pomocy detergentów?

Nauczyliśmy się już jeść świadomie i przywykliśmy do czytania etykiet na produktach spożywczych. Jeśli natomiast przyjrzelibyśmy się napisom na środkach czystości, znaleźlibyśmy w ich składzie substancje takie jak np. chlor, ftalany, formaldehyd, fosforany lub amoniak. Nie ulega wątpliwości, że tradycyjne środki do czyszczenia domu nie są obojętne dla naszego zdrowia i środowiska. Jak się okazuje, zastąpienie ich ekologicznymi jest możliwe. Da się wyczyścić zabrudzone powierzchnie bez pomocy detergentów, lecz równie skutecznie. W dodatku potrzebne ekologiczne środki czystości przeważnie mamy w domu, a używanie ich okazuje się dużo tańsze od tych chemicznych.

cleaning 532409 1280 | ekoetos.pl

Źródło: https://pixabay.com/pl/

Czym wysprzątać dom bez używania chemii?

Sprzątanie domu bez chemii nie jest trudne, umożliwiają je popularne produkty spożywcze:

  • ocet;
  • sól;
  • cytryna lub kwasek cytrynowy;
  • soda oczyszczona.

Wśród naturalnych środków przydatnych w ekologicznym czyszczeniu znajdują się też np. szare mydło i olejki eteryczne.

Alternatywą dla sprzątania naturalnymi środkami jest czyszczenie przy pomocy parownicy. Para wodna zabija większość bakterii, a parownicę uznaje się za najszybszy i hipoalergiczny sposób na pozbycie się brudu.

Jak wykorzystać domowe środki czystości?

Naturalne składniki możemy wykorzystywać samodzielnie np. czyścić zacieki na szybie octem lub używać kwasku cytrynowego albo octu do usuwania kamienia z toalety. Kamień w czajniku usunie zagotowana woda z octem w stosunku 2:1. W walce z kamieniem osadzającym się w pralce pomoże papka przygotowana z octu i sody oczyszczonej, którą nanosimy na uszczelki i włączamy pranie z dodatkiem octu.

Uniwersalny środek czystości zrobimy z ½ szklanki octu lub 5 łyżek kwasku cytrynowego i 10 kropli np. cytrynowego olejku eterycznego. Składniki mieszamy i wlewamy do butelki ze spryskiwaczem. Taki preparat nadaje się do mycia wszelkich powierzchni np. blatów kuchennych czy parapetów.

Natomiast do zrobienia ekologicznego płynu do mycia szyb wystarczą tylko 2 litry ciepłej wody i 2 łyżki octu. Mieszaninę wlewamy do butelki ze spryskiwaczem

Możemy także sami zrobić ekologiczny proszek do prania. Do tego celu potrzebujemy 1 szklankę płatków mydlanych, 1 szklankę boraksu, 1/2 szklanki kwasku cytrynowego oraz 15 kropel ulubionego olejku eterycznego. Składniki mieszamy i umieszczamy w szczelnym pudełku. Do prania używamy 2 łyżki mieszaniny.

Źródło: https://pixabay.com/pl/

Umycie drewnianej podłogi umożliwi dodanie do wiadra z ciepłą wodą 4 łyżek startego szarego mydła. Panele umyjemy, dodając do wiadra z ciepła wodą 1 szklankę octu i kilka kropli ulubionych olejków eterycznych.

To tylko niektóre z możliwych domowych sposobów czyszczenia. Chociaż zrobienie ekologicznych środków czystości nie zajmuje dużo czasu, można kupić gotowe ekologiczne produkty do sprzątania domu. Mają one naturalny skład i są umieszczone w biodegradowalnych opakowaniach. Tu trzeba podkreślić, że robiąc samodzielnie domowe środki czystości, pomijamy sprawę problematycznych, plastikowych pojemników. Chcąc sprzątać dom ekologicznie, możemy zdecydować się także na zakup materiałów sprzątających pozwalających na czyszczenie samą wodą. Dostępne na rynku np. czyściki i rękawice nie tylko usuwają brud, ale także mikroorganizmy. Możliwość wielokrotnego użytku tylko przy pomocy wody pozwoli także na duże oszczędności w domowym budżecie.

Domowe porządki bez detergentów są możliwe. Trzeba tylko wybrać dobro środowiska!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *