17 lutego leśnicy z Arboretum Leśnego w Stradomii pobrali fragmenty pędów ze słynnego pomnika przyrody. Dzięki procesowi szczepienia potomstwo sędziwego drzewa powiększy się o kolejnych „Bartusiów”.
Dąb Bartek to prawdopodobnie najbardziej znane drzewo w Polsce. Niezaprzeczalna atrakcja Gór Świętokrzyskich cieszy się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem ze względu na jego sędziwy wiek i imponujące rozmiary. Nic więc dziwnego, że prowadzone są działania mające na celu jego rozmnożenie.
W ramach projektu Lasów Państwowych „Dąb Bartek. Nasz wspólny znajomy”, którego celem jest ochrona, promocja i zachowanie tego słynnego pomnika przyrody, leśnicy z Arboretum Leśnego im. prof. Stefana Białoboka w Stradomii podjęli się pobrania zrazów z drzewa. 17 lutego, przy użyciu specjalistycznego sprzętu, pobrano fragmenty pędów o długości 20-30 cm, które zostaną poddane procesowi szczepienia.
Podobne działania były realizowane w marcu 2017 roku. Z pobranych wówczas pędów wyhodowano 400 sadzonek, które posadzono w różnych regionach Polski, m.in. z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Doskonałą okolicznością do posadzenia potomków dębu Bartka – symbolu ochrony przyrody będzie 100-lecie Lasów Państwowych przypadające w 2024 roku, czy jubileusz 160-lecia powstania styczniowego – w 2023 roku. Do sadzonek, tak jak poprzednio dołączany będzie okolicznościowy certyfikat potwierdzający ich pochodzenie.
Lasy Państwowe
Osoby zainteresowane szczegółami programu ochronnego, którym jest objęty dąb Bartek, zachęcamy do odwiedzenia strony dabbarteknaszwspolnyznajomy.pl.
Źródło: Lasy Państwowe