Milionowe wsparcie nietoperzy

Stado latających nietoperzy na tle nieba o zachodzie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy ponad 7 mln złotych na poczet ochrony 9 zagrożonych gatunków nietoperzy w Polsce, Rumunii i na Słowacji.

Umowa na dofinansowanie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół „pro Natura” została podpisana 10 maja i opiewa na wartość ponad 7 mln złotych. Pieniądze mają pomóc w realizacji projektu LIFE pn. „Podkolec Plus: powrót do lasu – ochrona siedlisk rozrodczych nietoperzy w ujęciu całościowym”. Jego całkowity budżet wynosi ponad 21 mln złotych, a realizacja ma potrwać do września 2026 roku. W projekt zaangażowane będzie również rumuńskie Stowarzyszenie Centrum Badań i Ochrony Nietoperzy, czeskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy oraz słowackie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy.

Dofinansowanie przeznaczone jest na ochronę 9 gatunków nietoperzy w 3 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Projekt ma być realizowany m.in. poprzez ulepszenie schronień rozrodczych, zwiększenie bezpieczeństwa lokalnych populacji czy uruchomienie 108 monitoringów schronień nietoperzy. Ponadto w planach są również akcje społeczne. Będą one polegać na przeprowadzaniu warsztatów edukacyjnych, utworzeniu tematycznej strony internetowej oraz wydaniu 3 podręczników dla grup zawodowych. Przedstawiciele projektu przewidują, że ich działania dotrą do nawet 3 mln osób.

Wydarzenie to jest jednym z kolejnych elementów Programu Ochrony Podkowca Małego w Polsce. Od 1996 roku Towarzystwo „pro Natura” skupia swoje wysiłki na zabezpieczeniu populacji tego gatunku nietoperza. W ciągu 20 lat udało się zwiększyć liczebność osobników ze 100 do prawie 14 tysięcy.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *