Eko-aplikacja pomoże chronić Krainę Tysiąca Jezior

Eko-aplikacja pomoże chronić przyrodę Krainy Tysiąca Jezior

Fundacja HumanDoc pracuje nad budową eko-aplikacji, której celem jest zwiększenie ochrony bioróżnorodności Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Projekt „Zakorzenianie w przyrodzie” w korzysta z dofinansowania w ramach funduszy MF EOG.

Zwiedzanie Mazur z Krystyną Czubówną

Fundacja HumanDoc już od kilku miesięcy pracuje nad wyjątkowym projektem eko-aplikacji dedykowanej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Aplikacja na smartfony ma przybrać formę wirtualnego przewodnika, który głosem Krystyny Czubówny oprowadzi turystów po Krainie Tysiąca Jezior.

Celem projektantów jest jak największe oddziaływanie na wyobraźnię użytkowników i uświadomienie im, jak niekorzystnie wpływają na środowisko typowe zachowania turystów, a jednocześnie jak łatwo można zadbać o przyrodę.

Wykorzystując najnowsze technologie, w tym możliwości rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality), interaktywna ekoaplikacja będzie wiodła użytkowników wybranymi szlakami, wskazując piękno otaczającej przyrody, ale też pokazując co stanie się z jeziorem/ lasem/ siedliskiem ptaków, gdy przestaniemy dbać o naturę.

Fundacja HumanDoc

Wyjątkowe walory przyrodnicze

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to teren o wyjątkowych walorach przyrodniczych, cieszący się dużym zainteresowaniem turystów. Słynie on z wielu naturalnych siedlisk rzadkich gatunków fauny i flory. Znajduje się tu również kilka rezerwatów przyrody, m.in. Mazurski Park Krajobrazowy, a także największe w Polsce naturalne zbiorniki wodne – Śniardwy i Mamry.

Intensywny rozwój turystyki w rejonie Krainy Tysiąca Jezior negatywnie wpływa na równowagę w tamtejszych ekosystemach. Nadmierny hałas, zaśmiecanie i inne nieodpowiednie zachowania prowadzą do degradacji wyjątkowej flory i fauny i pogorszenia jakości zasobów naturalnych.

eko aplikacja kraina wielkich jezior mazurskich 2 | ekoetos.pl

Wsparcie norweskie

Fundacja HumanDoc pracuje nad eko-aplikacją we współpracy z naukowcami z Norwegii. Polskimi partnerami są Gmina Miasto Giżycko, Mazurski Park Krajobrazowy i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Projekt otrzymał około 633 tysiące złotych dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w ramach programu: Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu). Towarzyszące dofinansowanie z budżetu państwa sięgnęło ponad 111 tysięcy złotych.

Eko-aplikacja ma powstać do końca kwietnia 2024 roku.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eko-aplikacja pomoże chronić Krainę Tysiąca Jezior | ekoetos.pl