GIOŚ: 18 osób zatrzymanych za nielegalne składowanie odpadów

GIOŚ: 18 osób zatrzymanych za nielegalne składowanie odpadów

Przeprowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska kontrola żwirowni w Szydłowie ujawniła tony nielegalnie składowanych odpadów niebezpiecznych. Zatrzymano 18 podejrzanych, którym grozi kara więzienia.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) poinformował o niedawno dokonanej kontroli na terenie żwirowni w gminie Szydłowo (woj. wielkopolskie). Aby zweryfikować zgłoszenie otrzymane przez WIOŚ w Pile, pracownicy z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej przeprowadzili naloty bezzałogowym statkiem powietrznym oraz wykonali pomiary za pomocą georadaru.

W trakcie zbierania materiału dowodowego odkryto, że na badanym terenie zostało zakopanych około 10 tysięcy ton odpadów niebezpiecznych. Szacuje się, że sprawcy mogli zyskać na tych działaniach nawet 30 mln złotych. O nielegalne czynności podejrzewa się aż 18 osób, wśród których są pracownicy i kierownictwo firmy zajmującej się utylizacją odpadów.

W związku z przedstawionymi zarzutami o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 183 Kodeksu Karnego (nieodpowiednie postępowanie z odpadami), wszyscy zatrzymani muszą się liczyć z możliwością kary pozbawienia wolności do lat pięciu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *