Łąka na wyciągnięcie ręki w Warszawie

,
Łąka na wyciągnięcie ręki w Warszawie

W polskiej stolicy stanęły już dwa pierwsze Łąkomaty, które pozwalają na darmowe pobranie mieszanki nasion kwiatów. Inicjatywa powstała dzięki Fundacji Łąka oraz marce Almette, a skorzystać może każdy.

Warszawa w kwiatach to projekt miejski, w ramach którego zorganizowano i postawiono w stolicy dwa Łąkomaty – automaty, z których można pobrać mieszankę nasion kwiatów. Co więcej, można to zrobić za darmo. Pierwsze dwa obiekty stoją i czekają na mieszkańców w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, a także przy ulicy Jazdów 10/5.

Łąki kwietne dla każdego

Każdy zainteresowany może nieodpłatnie pobrać z automatu 10 g nasion za jednym razem. Inicjatywa ma zachęcić warszawiaków do zakładania własnych miejskich łąk w ogrodach i na balkonach.

Mieszanka dostępna w Łąkomatach jest tą samą kompozycją pomarańczowo-różowych kwiatów, które w zeszłym roku zdobiły Rondo Dmowskiego. Została przygotowana przez Zarząd Zieleni Warszawy.

Ogromne korzyści dla owadów

Projekt ma nie tylko popularyzować obecność natury w mieście i dbanie o zieloną przestrzeń, ale przede wszystkim służyć wielu gatunkom owadów, które wśród budynków stolicy mają utrudniony dostęp do zieleni.

Ponadto wielość łąk kwietnych sprzyja retencji wody w mieście – wchłaniają więcej wody niż zwyczajne trawniki. Fundacja Łąka chce przyczynić się do powstania 5 hektarów kwietnych łąk. Plany tyczą się zwłaszcza Parku Skaryszewskiego jako najbliższego celu inicjatywy.

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ