Miasto z Klimatem – rusza trzecia edycja konkursu dla samorządów

, , , ,
Grafika przedstawiająca mieszkańców spacerujących po parku miejskimMinisterstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) ogłosiło trzecią odsłonę konkursu, którego celem jest wsparcie proklimatycznej transformacji miast w Polsce. Tegoroczna edycja wyłoni najlepsze inwestycje z dwóch obszarów tematycznych: odbetonowanie przestrzeni miejskich oraz rozwój i transformacja ciepłownictwa systemowego.

MKiŚ już po raz trzeci organizuje konkurs „Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”, który skierowany jest do wszystkich samorządów miejskich w Polsce. Jego celem jest promocja oraz upowszechnianie zielonych i jednocześnie efektywnych rozwiązań dla miast, poprawiających jakość życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększenie odporności miast na skutki wynikające ze zmian klimatycznych.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs „Miasto z Klimatem” skierowany jest do wszystkich samorządów miejskich (tj. gmin miejskich i miejsko-wiejskich) w Polsce, które w ciągu ostatnich 3 lat (lecz nie później niż 6 miesięcy przed rozpoczęciem konkursu) zrealizowały inwestycje z dwóch obszarów: odbetonowanie przestrzeni miejskich lub rozwój i transformacja ciepłownictwa systemowego.

Jak podkreśla MKiŚ, zgłoszone przedsięwzięcia muszą służyć ochronie klimatu i/lub adaptacji do zmian klimatu, a także cechować się innowacyjnością, nowoczesnością i wysoką efektywnością ekologiczną i ekonomiczną. Co istotne, inwestycje mogą się znajdować jedynie w granicach administracyjnych miejscowości posiadających prawa miejskie.

Jakie nagrody dla zwycięzców?

Podczas tegorocznej edycji przydzielonych zostanie 12 nagród finansowych z przeznaczeniem na szkolenia dla pracowników urzędów miejskich:

  • miejsca I, II i III za obszar 1 i 2 w kategorii miast poniżej 70 tys. mieszkańców,
  • miejsca I, II i III za obszar 1 i 2 w kategorii miast powyżej 70 tys. mieszkańców.

Na zdobywców pierwszego miejsca czeka nagroda w wysokości 15 tys. złotych, drugiego – 10 tys. złotych, a trzeciego – 5 tys. złotych. Dodatkowo laureaci otrzymają statuetki Ministra Klimatu i Środowiska, a ich inwestycje zostaną opisane w tegorocznym Podręczniku Dobrych Praktyk.

Szczegółowe informacje o konkursie wraz z regulaminem i formularzem zgłoszeniowym znajdują się na stronie internetowej konkursu.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ