22 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Różnorodność biologiczna, innymi słowy bioróżnorodność, to termin obejmujący każdą formę życia występującą na powierzchni Ziemi. Mowa tu o naturalnych ekosystemach, siedliskach, gatunkach i genach, których występowanie jest warunkiem do utrzymania dobrobytu nie tylko człowieka, ale i całej planety.
Bioróżnorodność ma fundamentalne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju. Wpływa na poziom życia ludzi, na jakość i ilość pożywienia, jest źródłem środków używanych w medycynie, a ponadto wpływa na jakość tzw. usług ekosystemowych, czyli zapylanie, regulowanie klimatu, żyzność gleb itp.
STAŁA UTRATA BIORÓŻNORODNOŚCI
Według naukowców jesteśmy świadkami stałej utraty bioróżnorodności. Wymieranie gatunków i degradacja ekosystemów przez działalność człowieka jest do tysiąca razy większa niż miałoby to miejsce w naturalnym przebiegu tego procesu.
Na utratę ekosystemów wpływa głównie nadmierna eksploatacja siedlisk (lasów, oceanów, rzek, jezior i gleb) oraz rosnący stopień wykorzystania maszyn i środków chemicznych w sektorze produkcji rolnej. Destrukcyjny wpływ na bioróżnorodność ma też przybierający na sile przemysł budowlany i kopalniany, z którymi wiąże się wzrost zanieczyszczeń i postępujące globalne zmiany klimatyczne.
JAK CHRONIĆ BIORÓŻNORODNOŚĆ?
Różnorodność biologiczna stanowi o jakości życia człowieka. Jeśli nie będziemy walczyć o zachowanie naturalnych ekosystemów i gatunków, które w nich żyją, w środowisku mogą zajść nieodwracalne zmiany, które będą stanowiły poważne konsekwencje nie tylko dla dobrobytu ludzi, ale i całej Ziemi.
Co zatem można robić, żeby spowolnić tempo utraty bioróżnorodności? To przede wszystkim podstawowe eko nawyki, takie jak ograniczona konsumpcja, oszczędność wody i energii czy też prawidłowa segregacja odpadów. To również dbałość o przyrodę, sadzenie rodzimych gatunków sprzyjających rozwijaniu bioróżnorodności i jednocześnie bezwzględne unikanie wprowadzania inwazyjnych gatunków obcych. Istotne jest także zwracanie uwagi na kupowane produkty i wybieranie takich, które nie szkodzą środowisku i posiadają odpowiednie certyfikaty (np. FSC czy MSC).
Według najnowszych raportów, aż 75% ekosystemów i 1000 gatunków jest zagrożonych wymarciem. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat liczba ta może sięgnąć nawet miliona. Warto zastanowić się, czy wprowadzenie w życie kilku ekologicznych nawyków o tak ogromnym znaczeniu dla środowiska jest faktycznie trudnym dla nas wyzwaniem.