Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Hałas to drugi największy problem ekologiczny Unii Europejskiej, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza. Szacuje się, że może być powodem ponad 16 tysięcy przypadków przedwczesnej śmierci w Europie.

25 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. To nietypowe święto zostało zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących w 1995 roku. W Polsce zapoczątkowało je Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na wpływ hałasu na zdrowie i życie ludzi, a także uświadomienie jak to powszechne zjawisko może szkodzić środowisku.

Hałas zabójczy dla zdrowia

Niemalże każdy na co dzień doświadcza hałasu. Szczególnie mieszkańcom miast nieustannie towarzyszy złożone tło akustyczne: ruch drogowy, gwar w miejscach pracy i nauki czy chociażby słuchanie muzyki na słuchawkach dousznych. Długotrwała ekspozycja na hałas nie tylko pogarsza słuch, ale też upośledza układ nerwowy, tym samym zaburzając zdolność koncentracji i obniżając wydajność organizmu.

Żyjąc w hałasie, człowiek szybko staje się zmęczony i drażliwy, może się skarżyć na przewlekłe bóle głowy i w rezultacie spada jego zdolność do pracy i nauki. Uczucie ciągłej senności lub – wręcz przeciwnie – dokuczająca bezsenność, zaburzenia równowagi, a nawet wymioty i utrata przytomności to również objawy, do których może doprowadzić długotrwała ekspozycja na hałas o wysokiej intensywności.

Co ciekawe, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z możliwie postępującej utraty słuchu. Zwiększanie głośności telewizora, radia bądź muzyki na słuchawkach robimy podświadomie, mimo że wysokość dźwięku stanowczo jest powyżej zalecanej. Liczne prośby o powtórzenie słów i dzwonienie w uszach też są sygnałem ostrzegawczym, których nie powinno się bagatelizować.

miedzynarodowy dzien swiadomosci zagrozenia halasem ulica | ekoetos.pl

Destrukcyjny wpływ hałasu na środowisko

Hałas szkodzi nie tylko ludziom. Dla większości ludzi może być zaskakującym, że hałas, tak samo jak skażenie powietrza czy wody, również należy do zanieczyszczeń środowiska przyrodniczego.

Długotrwałe dźwięki o wysokiej intensywności pozbawiają środowisko naturalne cennej wartości, jaką jest cisza. Jej brak skutkuje zmianą zachowań wśród ptaków i innych zwierząt, czego skutkiem jest m.in. zmienianie siedlisk, składanie mniejszej ilości jaj, spadek mleczności krów oraz stany lękowe.

Nie tylko fauna, ale też flora mocno cierpią przez zanieczyszczenie hałasem. Jeśli zwierzęta, które zapylają rośliny i przenoszą nasiona są narażone na hałas, mogą już nie spełniać tak dobrze swojej naturalnej roli i przez to krajobraz może się stopniowo zmieniać, zwłaszcza pod kątem wolno rosnących roślin.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *