Władze Krakowa poinformowały o wynikach sondażu przeprowadzonego wśród mieszkańców w ramach maratonu „Youth Krak Hack. W dobrym klimacie!”, którego głównym celem jest przeciwdziałanie nadmiernej konsumpcji i propagowanie rozsądnego gospodarowania żywnością.
Sondaż został przeprowadzony przez Fundację Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Jego wyniki pokazują, w jakich tematach mieszkańcy Krakowa wykazują się dużą świadomością, a które dziedziny nadal sprawiają krakowianom trudności.
Marnowanie żywności nadal jest problemem
Wyniki badań, w których uczestniczyło ponad tysiąc mieszkańców Krakowa wskazały, że mieszkańcy grodu Kraka najczęściej wyrzucają jedzenie z powodu jego zepsucia (ponad 50 proc. odpowiedzi) lub upływu daty ważności (39 proc.). Jednocześnie aż 73 procent badanych przyznało, że zna ideę jadłodzielni, która umożliwia dzielenie się jedzeniem z innymi, na przykład w trzech działających na terenie miasta Lodówkach Pełnych Dobra.
Segregacja sprawia trudności
Blisko połowa badanych przyznała, że ma problemy z właściwą segregacją odpadów, zwłaszcza zabrudzonych jedzeniem opakowań z tworzyw sztucznych. Co ciekawe, błędne wskazania podczas sondażu najczęściej dotyczyły osób młodych, w przedziale wiekowym 15-24 lata.
Zachęcamy (nie tylko młodych krakowian) do zapoznania się z zasadami prawidłowej segregacji w naszym poradniku.
Woda butelkowana wciąż króluje nad kranówką
Ciekawą informacją jest utrzymująca się popularność wody w plastikowych butelkach, do kupowania której przyznały się dwie trzecie ankietowanych, pomimo wielu akcji nawołujących do korzystania z wody dostarczanej przez miejskie wodociągi. „Kranowianka zawiera składniki mineralne, takie jak wapń, magnez, potas i sód. Jej wysoką jakość gwarantują codzienne kontrole i najnowsze technologie dezynfekcji, w tym także system dezynfekcji promieniami UV, stosowany również w Nowym Jorku czy Rotterdamie” – przypomina Urząd Miasta Krakowa.
Źródło: Urząd Miasta Krakowa