Mieszkańcy Krakowa nadal marnują żywność

Oszczędni mieszkańcy Krakowa nadal marnują żywność
© Urząd Miasta Krakowa

Władze Krakowa poinformowały o wynikach sondażu przeprowadzonego wśród mieszkańców w ramach maratonu „Youth Krak Hack. W dobrym klimacie!”, którego głównym celem jest przeciwdziałanie nadmiernej konsumpcji i propagowanie rozsądnego gospodarowania żywnością.

Sondaż został przeprowadzony przez Fundację Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Jego wyniki pokazują, w jakich tematach mieszkańcy Krakowa wykazują się dużą świadomością, a które dziedziny nadal sprawiają krakowianom trudności.

Marnowanie żywności nadal jest problemem

Wyniki badań, w których uczestniczyło ponad tysiąc mieszkańców Krakowa wskazały, że mieszkańcy grodu Kraka najczęściej wyrzucają jedzenie z powodu jego zepsucia (ponad 50 proc. odpowiedzi) lub upływu daty ważności (39 proc.). Jednocześnie aż 73 procent badanych przyznało, że zna ideę jadłodzielni, która umożliwia dzielenie się jedzeniem z innymi, na przykład w trzech działających na terenie miasta Lodówkach Pełnych Dobra.

Segregacja sprawia trudności

Blisko połowa badanych przyznała, że ma problemy z właściwą segregacją odpadów, zwłaszcza zabrudzonych jedzeniem opakowań z tworzyw sztucznych. Co ciekawe, błędne wskazania podczas sondażu najczęściej dotyczyły osób młodych, w przedziale wiekowym 15-24 lata.

Zachęcamy (nie tylko młodych krakowian) do zapoznania się z zasadami prawidłowej segregacji w naszym poradniku.

Woda butelkowana wciąż króluje nad kranówką

Ciekawą informacją jest utrzymująca się popularność wody w plastikowych butelkach, do kupowania której przyznały się dwie trzecie ankietowanych, pomimo wielu akcji nawołujących do korzystania z wody dostarczanej przez miejskie wodociągi. „Kranowianka zawiera składniki mineralne, takie jak wapń, magnez, potas i sód. Jej wysoką jakość gwarantują codzienne kontrole i najnowsze technologie dezynfekcji, w tym także system dezynfekcji promieniami UV, stosowany również w Nowym Jorku czy Rotterdamie” – przypomina Urząd Miasta Krakowa.

Źródło: Urząd Miasta Krakowa

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *