Ministerstwo: uwaga na fałszywe informacje o podwyżkach cen

MKiŚ ostrzega przed fałszywymi informacjami
MKiŚ odradza klikanie na podejrzane linki Fot. Pixabay

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przestrzega przed klikaniem w linki „jak uniknąć podwyżki cen gazu / prądu / ciepła”. Jednocześnie przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Ministerstwo informuje, że klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek to jeden ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

MKiŚ w podanym komunikacie ostrzega przez klikaniem w linki: „jak uniknąć drastycznej podwyżki cen prądu/gazu/ciepła”. Przypomina, że rozwiązania chroniące odbiorców indywidualnych, samorządy, żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej działają automatycznie, bez składania wniosków.

Osoby zainteresowane uzyskaniem bonu energetycznego będą mogły złożyć wniosek dopiero od 1 sierpnia br. Należy go kierować do urzędu gminy / ośrodka pomocy społecznej. Teraz nie ma potrzeby składania wniosków.

W komunikacie ministerstwa czytamy, że na drugą połowę 2024 r. zostanie przedłużone obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie. W drugiej połowie 2024 r. zostanie utrzymana dotychczasowa cena maksymalna na poziomie 693 zł/MWh dla: instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej, np. szkół, żłobków, szpitali oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przy wypłacie bonu energetycznego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę.

Przygotowane przez MKiŚ przepisy mają zapewnić m.in. wsparcie dla 3,5 miliona rodzin o niższych dochodach, a także obniżyć cenę maksymalną za energię do 500 zł/MWh. Działania osłonowe obejmą drugą połowę 2024 r.

Źródło: MKiŚKomentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *