Potrzebne pilne wsparcie dla gmin uzdrowiskowych

Widok na Sopot i Morze Bałtyckie o zachodzie słońca

Podczas obrad przedstawicieli gmin uzdrowiskowych poruszono m.in. kwestie wsparcia finansowego po pandemii COVID-19 oraz udostępnienia koncesji do wydobywania i eksploatowania surowców leczniczych na swoim terenie.

Sopot od 5 do 6 maja był miejscem corocznego spotkania prezydentów, wójtów oraz burmistrzów gmin uzdrowiskowych. Obrady skupiały się na kilku istotnych tematach, a jednym z nich było wsparcie finansowe po kryzysie związanym z COVID-19.

Liczne obostrzenia wprowadzane od początku pandemii spowodowały problemy w wielu gminach uzdrowiskowych. Uczestnicy spotkania zdecydowali o skierowaniu apelu w sprawie przyznania funduszy w ramach rekompensaty za straty związane z lockdownami. Debatowano także nad realizacją dotacji w ramach programu „Polski Ład” oraz organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej projekt „Klimatyczne Uzdrowiska”.

Ponadto poruszono kwestię przyznawania pozwolenia do wydobywania oraz eksploatowania zasobów leczniczych gminom, na których się one znajdują. Obecnie jest to niemożliwe, a koncesje otrzymują przedsiębiorstwa. W efekcie dochodzi do absurdalnych sytuacji, w których gminy uzdrowiskowe nie są w stanie zapewnić turystom dostępu do leczniczej wody.

Równie ważną kwestią poruszaną podczas obrad było dofinansowanie prac geologicznych, mających na celu odkrywanie nowych źródeł wód leczniczych. Uczestnicy dyskusji zgodnie stwierdzili, że należy zgłosić odpowiedni wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tej sprawie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *