Co pokazują mobilne płuca Polskiego Alarmu Antysmogowego?

Krajobraz z kominami, dymem, zanieczyszczeniem powietrza.
Industrialny krajobraz z kominami.

Polski Alarm Smogowy (PAS) to inicjatywa zrzeszająca ruchy obywatelskie zatroskane złą jakością powietrza w Polsce. W ramach piątej edycji „Zobacz czym oddychasz! Zmień to!” po Polsce podróżuje instalacja przedstawiająca model ludzkich płuc, obrazując jakość powietrza w miejscu, gdzie zostaje postawiona. Odwiedziła już 40 miejscowości w ośmiu województwach. Pomimo łagodnej zimy mobilne płuca w wielu miejscowościach materia pokrywająca mobilne płuca czernieje, wskazując na złą jakość powietrza.

Antysmogowa instalacja mobilnych płuc już od 3. miesięcy odwiedza różne zakątki naszego kraju. Do miast i gmin dociera na ich zaproszenie, szczególnie tam, gdzie nie ma pomiarów jakości powietrza, mieszkańcy nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Do końca sezonu mobilne płuca będą jeszcze w 14. miejscowościach.

Jak wyglądają mobilne płuca?

Mobilne ludzkie płuca są modelem o wysokości 2 m, „oddychają” pochłaniając osiadające na białej materii zanieczyszczenia powietrza. W zależności od ich poziomu biały kolor zmienia barwę na grafitową, albo nawet czarną. Na konstrukcji znajduje się m.in. napis: „Zobacz czym oddychasz! Zmień to!”, logo Polskiego Programu Antysmogowego oraz hasło zachęcające do wymiany kopciuchów.

Instalacja zmienia miejsce ustawienia co 2 tygodnie.

Co o kampanii mówią organizatorzy?

Spotkaliśmy się z bardzo dużą popularnością naszej kampanii, otrzymując wiele zaproszeń z gmin – mówi koordynatorka kampanii Magdalena Cygan – Części miejscowości musieliśmy odmówić z uwagi na ograniczoną liczbę instalacji. Ale zapraszamy na kolejny sezon grzewczy, postaramy się uwzględnić jak najwięcej chętnych gmin. Największe zapotrzebowanie na mobilną instalację zanotowaliśmy w Małopolsce i województwie śląskim.

Zdjecie 1 | ekoetos.pl

Źródło: Polski Alarm Smogowy (https://polskialarmsmogowy.pl)

Cel kampanii

Oprócz pokazania zanieczyszczenia powietrza, w miejscu ustawienia mobilnych płuc, kampania zwraca uwagę na konieczność podjęcia konkretnych działań: ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. Rezygnacja z tzw. kopciucha na rzecz nowoczesnego i wydajnego źródła ciepła nie tylko poprawia jakość powietrza, ale zmniejsza koszty ogrzewania. Przy czym istotna jest termomodernizacja budynku, gdyż aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, a w ocieplonym budynku możemy koszty ogrzewania obniżyć przeciętnie o około połowę.

Co ważne, na instalacji znajduje się także numer infolinii programu Czyste Powietrze oraz adres strony internetowej, co pozwala na znalezienie informacji na temat możliwości pozyskania dotacji. Program oferuje też wsparcie do wymiany kotłów i termomodernizacji budynku, a osoby o najniższych dochodach mogą otrzymać nawet 135 tysięcy złotych.

Mobilny model ludzkich płuc wskazujących poziom zanieczyszczenia powietrza to wspaniały pomysł. Szkoda, że nie ma ich więcej. Podczas tegorocznej podróży instalacja pokazała najgorsze wyniki w Aleksandrowie Kujawskim w województwie kujawsko-pomorskim.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *