Jeszcze kilka lat temu spotkanie w kraju modliszki stanowiło ogromną atrakcję i było przedmiotem marzeń wielu przyrodników. Do tej pory była obserwowana tylko w południowej części Polski, teraz znacznie rozszerzyła rejony występowania. Czy do tak dużego wzrostu populacji tego owada przyczyniło się ocieplenie klimatu?
Modliszki można spotkać najczęściej w obszarach świata o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Wyróżnia się aż 2,3 tys. gatunków tych zwierząt. W Polsce występuje tylko jeden – modliszka zwyczajna (Mantis religiosa), można ją spotkać w kolorze zielonym, a czasem żółtozielonym lub jasnobrązowym.
Uwaga, Mantis religiosa jest pod ochroną!
Media coraz częściej donoszą o „inwazji zielonych owadów”, czy pojawieniu się „nowych szkodników”, jednak należy wiedzieć, że na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, modliszka zwyczajna znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze jako EN gatunek bardzo wysokiego ryzyka i jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Od 2016 roku jest także na Światowej Czerwonej Liście IUCN jako gatunek najmniejszej troski.
Zgodnie z definicją ochrony ścisłej, istnieje całkowity zakaz ingerencji człowieka wobec danego gatunku – w tym wypadku modliszki zwyczajnej. Przekłada się on między innymi na zabronienie: uszkadzania, niszczenia, zbierania, przetrzymywania, niszczenia środowiska występowania, zabijania, płoszenia, posiadania itp.
Co zrobić, gdy spotkamy modliszkę?
Spotkania much czy komarów są dla nas powszechne i rzadko kto zastanawia się co zrobić z takim owadem. Z modliszką jest inaczej. Wzbudza zaciekawienie, podziw, strach. Sytuacja bywa trudna, szczególnie gdy zielonego owada zobaczymy w mieszkaniu, a to zdarza się coraz częściej. Modliszki mają ostre kolce, którymi łapią owady. Dlatego taki okaz entomologiczny należy chwycić przez rękawiczkę. Potem zwyczajnie wypuścić na zewnątrz, najlepiej kładąc na pobliskim krzewie.
Kolejną rzeczą, mile widzianą przez naukowców, będzie zgłoszenie spotkania. W Internecie są specjalne strony, gdzie wklejenie zdjęcia owada i opis lokalizacji są niezwykle cenne dla badaczy. Można to też zrobić za pomocą mediów społecznościowych. Taki wpis ma dużą wartość, ponieważ cały czas trwają badania nad określeniem krajowej wielkości populacji tego gatunku.
Susza i upały sprzyjają modliszkom
Modliszka występuje przeważnie na terenach ciepłych i otwartych. Wybiera miejsca dobrze nasłonecznione i suche. Zajmuje murawy i niskie zarośla, często w pobliżu borów sosnowych. Bytuje na wrzosowiskach oraz murawach psammofilnych (piaszczystych).
Przyczyny pojawienia się modliszek w Centralnej Polsce wyjaśniała PAP rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Hanna Bednarek-Kolasińska:
– Ma to związek ze zmianą klimatu. Klimat się ociepla, przez co zwiększa się dogodny dla tego gatunku obszar.
Modliszki potrzebują dostatecznie wysokich temperatur, aby mogły się rozmnażać. Dlatego też wzrostowi populacji sprzyja ocieplenie klimatu.
Modliszki chronione?????????????????
Nawet ścisłą.