„Moja elektrownia wiatrowa” – nowy program. Nawet 30 tys. dotacji

Moja Elektrownia Wiatrowa coraz bliżej
Moja Elektrownia Wiatrowa coraz bliżej Fot. Pixabay

Trwają ostatnie przygotowania do programu „Moja elektrownia wiatrowa”.W tym celu przeznaczono budżet 400 mln zł, a maksymalna kwota dotacji wyniesie do 30 tys. zł. Dofinansowanie można otrzymać na przydomową elektrownię wiatrową i magazyn energii. Nabór wniosków ruszy w drugim lub trzecim kwartale.

W ramach pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie w programie „Moja elektrownia wiatrowa” przeznaczono 50 mln złotych. Program ma wystartować wkrótce, a otrzymać będzie można nawet 30 tys. zł dotacji.

Budżet całego programu, który będzie realizowany do 2029 roku, ma wynieść 400 mln zł. Umowy z beneficjentami mają być podpisywane do końca 2028 r.

– Jako zarząd NFOŚiGW będziemy sprawdzać, jak zareagują na niego konsumenci i rynek. Dlatego w pierwszym naborze kierujemy 50 mln zł i damy sobie kilka miesięcy na to, by zobaczyć, jaką popularność zdobędzie program m.in. pod kątem zapotrzebowania na tego typu instalacje – powiedziała prezeska NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak dla biznes.PAP pl.

Niektórzy widzą i przewidują ryzyko, że piękna idea skończy się klapą finansową i wizerunkową dla rządu.

Według Szefowej Funduszu sytuacja została sprawdzona i okazało się, że jest grupa polskich producentów, która oferuje technologię przydomowych instalacji wiatrowych.

– Zgadzam się, że nie jest to technologia rozwinięta i nie jest masowo wdrażana w Polsce czy w Europie. My tym programem chcemy sprawdzić, jak to wpłynie na nasz rynek, tak jak to było 10 lat temu z programem dopłaty do kolektorów słonecznych, który de facto zbudował taki rynek w Polsce – dodała do wcześniejszej wypowiedzi Zawadzka-Stępniak.

Niestety, aby skorzystać z dotacji do zakupu i montażu instalacji wiatrowej, wnioskodawca będzie musiał najpierw zrealizować inwestycje z własnych pieniędzy, a dopiero potem złożyć wniosek o dofinansowanie, czyli refundację poniesionych kosztów.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *