Co dalej z finansowaniem programu „Czyste powietrze”?

Dotychczas złożono ponad 832 tys. i podpisano blisko 690 tys. umów
Dotychczas w programie "Czyste powietrze" złożono ponad 832 tys. i podpisano blisko 690 tys. umów

Program „Czyste powietrze” to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Wzbudza ogromne zainteresowanie beneficjentów. Dotychczas złożono ponad 832 tys. i podpisano blisko 690 tys. umów. Jednak zaczęły już docierać informacje o wyczerpaniu środków na dotacje. Minister Paulina Hennig-Kloska wypowiedziała się na temat nowych źródeł finansowania programu.

Według informacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska program „Czyste Powietrze” ma zapewnione trwałe, stabilne, wieloletnie źródło finansowania. Dzięki temu ponad 145 tys. polskich rodzin otrzyma wsparcie, zostanie wymienionych ok. 111 tys. źródeł ciepła, a blisko 100 tys. budynków zostanie zmodernizowanych energetycznie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał 16 umów ze wszystkimi wfośigw na dystrybucję środków z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Łączna kwota dofinansowania to 6,4 mld zł.

Nowe źródło finansowania programu „Czyste Powietrze” oznacza trzy podstawowe korzyści dla obywatelek i obywateli: zdrowie – przez eliminacje emisji szkodliwych substancji z domowych kopciuchów, oszczędności – niższe rachunki i podniesienie wartości nieruchomości oraz większa funkcjonalność i komfort – odczują to zwłaszcza starsze osoby, które nie będą musiały już schodzić do piwnicy po węgiel” – zaznaczyła Paulina Henning-Kloska. Ministra przekazała też informację na temat nowego finansowania programu „Czyste powietrze” w mediach społecznościowych:

CP | ekoetos.pl

Źródło: Profil Facebook Minister Pauliny Henning-Kloskiej

Według ministerstwa finansowanie z FEnIKS obok środków z KPO i NFOŚiGW daje bezpieczeństwo finansowe realizacji programu „Czyste Powietrze” na wiele lat.

Program umożliwi wymianę źródeł ciepła i modernizacje

Minister Paulina Henning-Kloska zwróciła także uwagę na to, że dzięki tym pieniądzom mieszkańcy będą mogli wymienić nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe na nowy efektywne i ekologiczne źródła ciepła, zmodernizować instalację grzewczą, ocieplić budynek, wymienić okna i drzwi, zakupić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz zamontować instalację fotowoltaiczną.

Prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak poinformowała, że od początku 2024 r. Fundusz podjął szereg działań, mających na celu zapewnienie i opłacenie wcześniejszych zaległości – przeznaczono na to kwotę 1,4 mld zł, w tym ponad 860 mln zł to środki z KPO.

Inne nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”

Co ważne, już od 22 kwietnia 2024 r. wchodzi nowa wersja programu „Czyste Powietrze”. Zmiany w programie obejmują trzy ważne elementy:

  • Obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (tzw. lista ZUM). Lista ta ma zapewnić, że urządzenia, które będą finansowane ze środków publicznych, będą spełniały określone normy techniczne i nie będą narażać mieszkańców Polski na nadmierne koszty związane z ich użytkowaniem.
  • Ograniczenie nadużyć, dlatego wprowadzamy możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania, będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach podstawowego poziomu dofinansowania.
  • W trosce o osoby biorące dotacje zostaną wprowadzone też nowe zapisy umowne dot. dotacji z prefinansowaniem (wypłata zaliczki na konto wykonawcy po złożeniu do wfośigw podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki z kopią faktury zaliczkowej) oraz dot. dotacji przez pełnomocnika (wymóg pełnomocnictwa z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy poświadczonym notarialnie).

Więcej o programie na: https://czystepowietrze.gov.pl/

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Komentarze