Myśliwi „dokonali eliminacji” bizona zbiega

myśliwi
Myśliwi deklarowali, że nie odstrzelą Foresta Fotografia poglądowa — Pixabay

O tym, że „Myśliwi dokonali eliminacji bizona” poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Sprawa stała się wysoce kontrowersyjna, gdyż myśliwi byli zaangażowani w poszukiwania zwierzęcia o imieniu Forest zbiegłego kilka tygodni temu z ośrodka  w Kurowzękach, a także prowadzili zbiórkę na rzecz stworzenia mu bezpiecznej zagrody.

Pomimo że myśliwi deklarowali: „nie dokonamy odstrzału tego zwierzęcia i szukamy bezkrwawego rozwiązania tego problemu”, zwierzę zostało uśmiercone zgodnie z decyzją konserwatora przyrody Lecha Buchholza.

Bizon przebywał na wolności okolicach Wisły na wysokości Tarłowa od kilku tygodni, co jak podkreślano od początku, miało być zagrożeniem dla żubrów.

Bizon, który od kilku miesięcy przemieszczał się przez teren woj. świętokrzyskiego, został zastrzelony na zlecenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. To niezrozumiała decyzja – powiedział PAP Robert Bąk z Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu.

Myśliwi byli zaangażowani w poszukiwania bizona, a nawet zebrali zaliczkę w kwocie 45 tys. zł, którą wysłali już do wykonawcy ogrodzenia dla Foresta.

– Bizon to gatunek, który znajduje się na liście inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Polski, podlegających szybkiej eliminacji. Skutki jego dalszej wędrówki mogłyby realnie zagrozić hodowlom i wolnym stadom żubra, ale i bezpieczeństwu ludzi w bezpośrednim otoczeniu – podano w komunikacie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.  

Eliminacja bizona ze środowiska była więc konieczna. Sytuacja stawała się trudna i stwarzała poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt oraz ludzi, którzy uczestniczyli w akcji – dodała GDOŚ. 

Swoją decyzję o uśmierceniu bizona Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska tłumaczy rekomendacją Komisji Państwowej Rady Ochrony Przyrody ds. Ochrony Gatunków i zaznacza, że w skład PROP wchodzą przedstawiciele organizacji przyrodniczych oraz wybitni polscy naukowcy, w tym Ci, którzy od lat zajmują się także ochroną żubrów.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Myśliwi "dokonali eliminacji" bizona zbiega | ekoetos.pl