W marcu tego roku stała się głośna sprawa niszczenia gniazd gawronów w jednym z parków w Świebodzinie. Planowaną akcją pochwalił się wtedy burmistrz miasta w swoich mediach społecznościowych, a na okrutne praktyki wydała zgodę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która właśnie wycofała swoją decyzję.
Niszczenie gniazd gawronów w świebodzińskim parku Chopina wstrząsnęło opinią publiczną. Interweniowały media, wiceminister ministerstwa klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała, osoby prywatne oraz organizacje pozarządowe.
Od marca wiele się zmieniło w sprawie świebodzińskich gawronów. Przede wszystkim udało się uratować ptaki, ale też został odwołany odpowiedzialny za wydanie decyzji zezwalającej na usuwanie gniazd gawronów Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Burmistrz od „przywracania Parku Chopina mieszkańcom” nie został wybrany na kolejną kadencję.
W środę 29 maja nastąpiło formalne zakończenie sprawy, gdyż Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wydała komunikat ws. ochrony gawronów w Świebodzinie, uchylając swoją wcześniejszą decyzję.
– Informujemy, iż 29 maja br. p.o. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim – Michał Bielewicz, uchylił decyzję zezwalającą na niszczenie gniazd oraz umyślne płoszenie i niepokojenie gawronów Corvus frugilegus w miejscach ich rozrodu i wychowu młodych na terenach zieleni miejskiej w Świebodzinie – brzmi treść komunikatu.
W chwili obecnej gawron objęty jest ochroną ścisłą, jednak tylko poza terenami administracyjnymi miast, a ochroną częściową na ich obszarze. Ponieważ w ostatnich latach spadła liczebność krajowej populacji gawrona, trwają zabiegi o objęcie ochroną ścisłą wszystkich gawronów.
Można podpisać petycję postulującą o ochronę gawronów. Jest dostępna.na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków: