Świebodzin: burmistrz zapowiada usuwanie gniazd ptaków w sezonie lęgowym

Zdjęcie tytułowe

Chociaż trudno w to uwierzyć, burmistrz Świebodzina Tomasz Sielicki zapowiedział na swoim profilu społecznościowym, że wkrótce w Parku Chopina rozpocznie się akcja usuwania gniazd i płoszenia ptaków. Na takie działania wydała zgodę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Natychmiast interweniował wiceminister Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała. Swoje oburzenie wyraziły organizacje pozarządowe i ludzie, wrażliwi na dobro przyrody.

My cieszymy się z każdego napotkanego ptaka, a tymczasem burmistrz Świebodzina jest dumny z usuwania ptasich gniazd w parku i to na dodatek na początku sezonu lęgowego wielu ptaków” – napisał w mediach społecznościowych Michał Ptaszyk z Poznańskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Świebodzin, park Chopina, sokolnik i burmistrz

Świebodzin leży w województwie Lubuskim, słynie z pięknych kompleksów leśnych, dolin rzecznych, jezior i rezerwatów przyrody. W miejscu o tak niezwykłej przyrodzie i przyjaznym naturze burmistrz Tomasz Sielicki oznajmił swoim wpisem internetowym, że wkrótce w Parku Chopina rozpocznie się usuwanie gniazd i płoszenie ptaków.

Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina o strącaniu gniazd

Przywracamy park mieszkańcom” – brzmi początek komunikatu burmistrza. Dalej czytamy: ”Rozpoczynamy działania polegające na usuwaniu ptasich gniazd i płoszeniu młodych osobników w miejscach lęgowych metodami sokolniczymi. Na podjęte działania otrzymaliśmy zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W marcu odbędzie się akcja strząsania gniazd, a w kwietniu swoją pracę rozpocznie sokolnik”.

Rozpoczyna się sezon lęgowy. Parki są pełne ptasich treli, a budzące się do życia i kwitnące rośliny cieszą oczy. Panie Burmistrzu, skąd taka decyzja? Przeszkadzały gawrony? Skarżyli się sami mieszkańcy? Nie było innej metody? Czy to nie w tym samym parku wieszano budki lęgowe? Czy po świebodzińskich miejscach zieleni nie spacerują rodziny z dziećmi?

Szkoda tylko, że mamy XXI wiek i wraz z postępem cywilizacyjnym stosuje się praktyki rodem ze średniowiecza” – puentuje sytuację Michał Ptaszyk z OTOP.

Wiceminister Dorożała interweniuje

Wiceminister Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała znany jest ze swoich natychmiastowych interwencji, jak np. w wypadku wilczycy, która w męczarniach zginęła we wnykach. Teraz też zareagował błyskawicznie: „Dostałem dziś informację o usuwaniu ptasich gniazd w parku Chopina w Świebodzinie. Właśnie piszę do @GSrodowiska z prośbą o pilne zbadanie sprawy”.

Wpis Mikołaja Dorożały

Wiceminister Mikołaj Dorożała jest pewien, że razem z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska znajdą wspólne rozwiązanie sprawy.

Redakcja EkoEtos.pl wierzy, że nie zginie żaden dorosły osobnik, żadne pisklę, nawet jeśli pojawiło się na świecie jako gawron.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *