Olbrzymia farma fotowoltaiczna na Pomorzu

Pole zielonej trawy z rzędami paneli fotowoltaicznych

Wkrótce powstanie największa farma fotowoltaiczna w Polsce rozciągająca się na powierzchni 300 ha. Powstająca inwestycja jest możliwa dzięki dużemu wsparciu Banku Pekao.

Realizowany w miejscowości Zwartowo (pow. wejherowski) projekt farmy fotowoltaicznej to największa tego typu inwestycja w kraju. Co więcej, będzie czterokrotnie wydajniejsza od farmy dotychczas uznawanej za największą, produkując prąd w ilościach mogących zaspokoić potrzeby miast wielkości Gdańska, Zielonej Góry czy Rzeszowa. Tak duży udział OZE pozwoli zmniejszyć roczną emisję dwutlenku węgla o 138 tysięcy ton.

Czołowym podmiotem wspierającym budowę jest Bank Pekao, który zdecydował się przekazać na poczet inwestycji 763,4 mln złotych. Ponadto bank będzie pełnić funkcję Agenta Kredytu, Agenta Zabezpieczeń oraz Banku Rachunków i czuwać nad strategią zabezpieczającą projekt przed nadmiernymi wahaniami stóp procentowych.

Inwestycja w Zwartowie jest elementem Strategii ESG ogłoszonej przez Bank Pekao w czerwcu 2021 roku. Zakłada ona m.in. przeznaczenie co najmniej 8 mld złotych na projekty neutralne dla środowiska. Wiceprezes Banku Pekao Jerzy Kwieciński powiedział, że banki potrzebują odważnych inwestorów w dziedzinach skupiających się na OZE, a oni z kolei szukają banków, które to ryzyko również podejmą.

Źródło: Bank Pekao S.A., PAP

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *