Polski dąb Dunin ogłoszony Europejskim Drzewem Roku

, , ,
Polski dąb Dunin ogłoszony Europejskim Drzewem RokuZostały ogłoszone wyniki konkursu na Europejskie Drzewo Roku. Tytuł zwycięzcy otrzymał „Strażnik Puszczy Białowieskiej”, czyli dąb Dunin, który zdobył rekordową liczbę niemal 180 tysięcy głosów.

Europejskie Drzewo Roku to konkurs z wieloletnią już historią. Został zapoczątkowany 11 lat temu jako rozwinięcie konkursu organizowanego w Czechach. Każdego roku organizacja Environmental Partnership Association (EPA) uruchamia głosowanie online, podczas którego internauci głosują na drzewo z najciekawszą ich zdaniem historią.

Celem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe, które powinniśmy cenić i chronić. W Konkursie Europejskie Drzewo Roku, w odróżnieniu od innych konkursów, decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Szukamy drzew, które stały się integralną częścią społeczności.

– Environmental Partnership Association

Tegoroczna edycja konkursu okazała się szczęśliwa dla Polski, ponieważ pierwsze miejsce na podium zajął dąb Dunin, określany również jako Strażnik Puszczy Białowieskiej. Ten imponujący pomnik przyrody liczy sobie prawie 400 lat, a jego charakterystyczny, rozłożysty kształt jest efektem uderzeń pioruna. Lokalna społeczność, ale i turyści z całej Polski mają nadzieję, że plebiscyt zwróci większą uwagę na to niezwykłe drzewo i zostanie otoczony odpowiednią opieką i ochroną.

Drugie miejsce w głosowaniu zdobył nieco młodszy, bo 250-letni, dąb szypułkowy z Hiszpanii, który rośnie dumnie w lesie u podnóża portugalskiego szlaku pielgrzymkowego. Internauci byli nim wyraźnie oczarowani, co sugeruje blisko 169 tysięcy oddanych głosów.

Na trzecim miejscu podium znalazł się rówieśnik hiszpańskiego dębu – Wielki Dąb Korkowy, znajdujący się w portugalskiej wiosce Vale do Pereiro. Uwielbiany przez pobliskich mieszkańców, skradł również serce ponad 70 tysiącom internautów, którzy oddali na niego swój głos.

Źródło informacji: Environmental Partnership Association
Autor zdjęcia: Tomasz Kamiński

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ