Ponad 290 mln euro unijnego finansowania na projekty LIFE

Ponad 290 mln euro unijnego finansowania na projekty LIFE

Komisja Europejska zatwierdziła dzisiaj pakiet inwestycji o wartości ponad 290 mln euro na rzecz 132 nowych projektów w ramach programu LIFE, działającego na rzecz środowiska i klimatu.

Projekty będą realizowane w większości państw członkowskich, co z pewnością przyczyni się do ekologicznej odbudowy gospodarki po pandemii i realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

W ramach jednego z projektów zostaną odtworzone zniszczone torfowiska w Polsce, Niemczech, Belgii, Holandii i Irlandii. Przewiduje się, że dzięki temu torfowiska zaczną ponownie wchłaniać dwutlenek węgla, a to pomoże w dążeniu do osiągnięcia europejskiej neutralności klimatycznej. Dodatkową korzyścią będzie podniesienie wód gruntowych oraz wzmocniona ochrona gatunków i siedlisk.

Inny polski projekt ma wykazać możliwość wykorzystania energii odnawialnej do chłodzenia budynków użyteczności publicznej i tym samym wesprzeć unijną strategię na rzecz fali renowacji w celu poprawy charakterystyki energetycznej budynków.

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu, powiedział: „Kryzys klimatyczny i kryzys różnorodności biologicznej to prawdziwe kryzysy egzystencjalne. Nie mamy czasu do stracenia. […] Możemy odnieść sukces tylko wtedy, gdy będziemy współpracować w różnych sektorach. Doskonałym przykładem tego są projekty LIFE: łączą obywateli, instytucje publiczne, przemysł i organizacje pozarządowe w działaniach na rzecz klimatu i środowiska”.

Zatwierdzone dziś projekty oraz cztery podprogramy zaczną otrzymywać finansowanie od 2022 roku.

Źródło informacji: Komisja Europejska

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *