Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Nature, rekordowe pożary lasów w Kanadzie spowodowały, że kraj ten stał się czwartym co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie.
Tylko Chiny, USA i Indie wyemitowały więcej dwutlenku węgla niż pożary w Kanadzie w 2023 roku.
Pożary lasów w Kanadzie
Niezwykle wysokie temperatury i susza przyczyniły się do wybuchu najgorszego sezonu pożarów w historii kraju, w trakcie którego spłonęło 15 milionów hektarów (37 milionów akrów) ziemi, co stanowi obszar mniej więcej wielkości Florydy.
Naukowcy obawiają się, że nadzwyczajne wypalanie kanadyjskich lasów borealnych może wpłynąć na prognozy globalnych zmian klimatu, gdyż lasy te odgrywają ważną rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla powodującego ocieplenie planety.
Pożary lasów w Kanadzie mogą wpłynąć na przyszłe prognozy klimatyczne?
Naukowcy w swoim badaniu alarmują o długoterminowych konsekwencjach wzmożonej aktywności pożarów lasów w kraju.
Lasy Kanady odgrywają ważną rolę w wychwytywaniu dwutlenku węgla ocieplającego planetę z atmosfery, ponieważ stanowią 8,5% całkowitej powierzchni leśnej Ziemi. Ich drzewa pochłaniają kopalny dwutlenek węgla z atmosfery, spowalniając tempo globalnego ocieplenia.
Badania ostatnich lat wykazały, że lasy borealne w tym kraju płoną szybciej, niż są w stanie odrastać.
„Może to mieć długofalowy wpływ na zmniejszenie zdolności lasów do magazynowania węgla, co z kolei może skutkować większą ilością dwutlenku węgla w atmosferze, niż się spodziewaliśmy” – powiedział Byrne, współautor badania.
Oznacza to, że naukowcy być może będą musieli ponownie rozważyć, ile dwutlenku węgla ludzie mogą emitować do atmosfery, nie powodując przy tym ocieplenia planety ponad poziom, do którego świat może się przystosować.
„Planując przyszłość, zasadniczo zakładamy, że lasy te będą nadal pochłaniać dwutlenek węgla” – powiedział BBC pan Byrne.
Porozumienie paryskie z 2015 r. ustaliło limit globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 C (2,7 F) powyżej czasów przemysłowych. Ubiegły rok był najcieplejszym rokiem w historii od 1850 r., według Copernicus Climate Change Service Unii Europejskiej.
Kanada już odczuwa skutki zmian klimatycznych. Kraj ociepla się dwa razy szybciej niż średnia światowa ze względu na dużą masę lądu, a jego region arktyczny ociepla się trzy razy szybciej.
Latem ubiegłego roku temperatury w Kanadzie były o ponad 2,2°C (4°F) wyższe od średniej historycznej.
Źródło: BBC