Do 18 września br. na terenie województwa mazowieckiego potrwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Na potrzebę szczególnej ostrożności w przypadku napotkania przynęt ze szczepionkami informuje Kampinoski Park Narodowy.
Trwa kolejna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na terenie Mazowsza. Przeprowadza ją Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii.
Jak przebiega szczepienie lisów?
Mazowiecki Park Narodowy wyjaśnia, że szczepionka jest wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki, z wyłączeniem zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.
Co bardzo ważne, przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta wyczuwają zapach człowieka na dotkniętej szczepionce i nie przyjmują jej.
W informacji Mazowieckiego Parku Narodowego czytamy także, że po zakończeniu akcji szczepień, jeszcze przez 2 tygodnie należy zachować ostrożność.
Szczepionka na wściekliznę – unikaj kontaktu
W informacji MPN podanej w mediach społecznościowych wyjaśniono, że każdy ewentualny kontakt naszych czworonogów ze szczepionką należy zgłosić lekarzowi weterynarii.
Jeśli dojdzie do kontaktu człowieka z preparatem, konieczny jest kontakt z lekarzem.
Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym.
W komunikacie podkreślono, że szczepionka uodparnia tylko lisy, które są zwierzętami wolno żyjącymi, najbardziej podatnymi na zakażenie wirusem wścieklizny.
Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.