Trwający od 17 do 18 maja kongres H2Poland stanowił płaszczyznę zarówno do przedstawienia, jak i spopularyzowania innowacyjnych technologii w dziedzinie energii pochodzącej z wodoru.
Poznań był miejscem zorganizowania kongresu Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2Poland. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von Der Leyen i sekretarz rządu ds. OZE oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Tematem tegorocznej konferencji było przedstawienie projektów dotyczących rozwoju wodorowej gałęzi technologicznej, a także zeroemisyjnej gospodarki.
Doliny wodorowe polskiej myśli technicznej
Swoją wizję rozbudowy technologii OZE przedstawił na kongresie dyrektor zarządzający ds. rozwoju strategicznego w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. prof. Tomasz Gackowski. Proponuje on, by sieć dolin wodorowych zbudować na podstawie polskiej myśli technicznej. Ekspert widzi w Polsce duży potencjał, na przykład w postaci kadr akademickich i uważa, że nasz kraj ma szansę stać się w przyszłości europejskim potentatem w dziedzinie wodorowych inwestycji.
Prof. Gackowski podkreślał znaczenie własnej energii w dobie wojny na Ukrainie i jej „gazowymi konsekwencjami”. Jednym z działań zapewniających bezpieczeństwo energetyczne Polski powinno być, jego zdaniem, zwiększenie udziału energii pochodzącej z wodoru w miksie energetycznym.
Ireneusz Zyska podczas kongresu zaznaczył z kolei, że szanse Polski na światowym rynku w dziedzinie energii wodorowej są spore, ponieważ ten typ OZE zaczął funkcjonować od niedawna i tylko w najbardziej innowacyjnych państwach. Jego zdaniem stwarza to okazję dla wykorzystania potencjału polskich przedsiębiorców, którzy są w stanie tworzyć oraz wprowadzać na rynek nowoczesne rozwiązania na skalę światową.
Znaczący zastrzyk gotówki dla WODORU
Swoje zdanie podczas kongresu H2Poland wyraził również Dyrektor Departamentu Paliw Alternatywnych PKN ORLEN Grzegorz Jóźwiak. Zapewnił, iż koncern przekaże na rozwój gospodarki wodorowej 7,4 mld złotych. Dodał również, że do końca dekady zostanie wybudowanych 10 hubów i ponad 100 stacji tankownia wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji.
Trwający od 17 do 18 maja kongres Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2Poland miał za zadanie upubliczniać wiadomości na temat technologii neutralnych dla środowiska. Organizatorzy wierzą, że wodorowa ścieżka w dziedzinie gospodarki i energetyki będzie się coraz dynamiczniej rozwijać.
Źródło: H2Poland, PAP