W Bytomiu i Rudzie Śląskiej za mało segregują

W Bytomiu i Rudzie Śląskiej za mało segregują

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach nałożył kary finansowe na samorządy Bytomia i Rudy Śląskiej za zbyt niski poziom segregacji odpadów komunalnych w 2020 roku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, polskie gminy muszą w ciągu roku osiągać przynajmniej 50-procentowy poziom segregacji odpadów komunalnych (tworzyw sztucznych, metali, papieru i szkła). W przypadku niespełnienia tych wymagań, samorządy muszą się z liczyć z ogromnymi karami finansowymi.

O bolesnych skutkach osiągnięcia zbyt niskiego wskaźnika segregacji przekonały się dwie gminy: Bytom i Ruda Śląska, na które Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Katowicach nałożył ponad milionowe kary finansowe. Ruda Śląska, w której w 2020 roku poziom segregacji surowców wtórnych wyniósł 30 procent ma do zapłacenia 1,3 mln złotych kary, a Bytom – przy osiągniętym poziomie 33 procent – niewiele mniej, bo 1,2 mln zł. Decyzja katowickiego WIOŚ jest nieprawomocna, a samorządy obu miast mają zamiar się od niej odwoływać.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *