W Wielkopolskim Parku Narodowym pojawił się wirus Afrykańskiego Pomoru Świń. Dyrekcja parku wydała komunikat informujący, jak należy postępować przy spotkaniu martwego dzika.
Wirus ASF jest śmiertelnie niebezpieczny dla zwierząt z rodziny świniowatych. Ogniska wirusa od lat dziesiątkują stada trzody chlewnej. Choroba dotyka także populacji dzików, jednak nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Istotne jest, że najważniejszym powodem szerzenia się ASF w populacji świń jest człowiek oraz dziki. Stąd komunikat wydany przez Wielkopolski Park Narodowy.
W środę Wielkopolski Park Narodowy zamieścił w mediach społecznościowych wpis informujący, że na terenie WPN stwierdzono występowanie wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). „W przypadku znalezienia martwego dzika prosimy postępować zgodnie z wytycznymi przedstawionymi na plakacie w komentarzu lub na stronie internetowej Parku” – podano.
Wielkopolski Park Narodowy informuje, że osoby zwiedzające park, które znajdą martwego dzika, powinny natychmiast zgłosić ten fakt do pracowników WPN pod numerem telefonu: 61 89 82 300 lub do innej odpowiedniej instytucji np.: powiatowego lekarza weterynarii, lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, koła łowieckiego lub starosty, burmistrza czy wójta gminy. Park opublikował także procedurę postępowania w przypadku znalezienia martwego dzika:
- jeżeli to możliwe, oznakuj miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby,
- powstrzymaj się od dotykania zwłok dzika i pozostaw je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok,
- zgłoś fakt znalezienia padłego dzika do jednej z wymienionych instytucji.
Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach martwego dzika, dlatego należy usuwać je ze środowiska. Osoba, która znalazła martwego dzika, powinna zastosować odpowiednie środki higieny.
Wirus ASF rozprzestrzenia się na terenie województwa wielkopolskiego. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Poznaniu informuje w rozporządzeniach o zwiększonych obszarach skażonych ASF, w związku z ogniskiem ASF u dzików.