Wybierz dotację, a nie mandat! Ostatni dzwonek na wymianę kopciucha

, , ,
Wybierz dotację, a nie mandat! Ostatni dzwonek na wymianę kopciucha



Do końca 2022 roku mieszkańcy Warszawy muszą wymienić piece i kotły na węgiel lub drewno, które nie spełniają odpowiednich wymogów. Już od 1 stycznia 2023 roku za użytkowanie kopciucha przewidziana jest kara w wysokości od 500 do nawet 5 tysięcy złotych.

Warszawa bez smogu

Zgodnie z obowiązującą w województwie mazowieckim uchwałą antysmogową wszystkie pozaklasowe kotły na węgiel i drewno mają zostać wyłączone z użytkowania do końca bieżącego roku. Dotyczy to zarówno kotłów prywatnych, jak i miejskich. Warszawski program dotacji na wymianę pieca obejmuje pięć lat, od 2017 do 2022 roku. Szanse na odroczenie ewentualnej kary w przyszłym roku są niewielkie.

Akcja dotacja

Tegoroczne wsparcie na wymianę kopciucha może sięgać aż 70% dotacji refundującej koszt wymiany. Dokładną wysokość dotacji można policzyć za pomocą kalkulatora online na stronie Urzędu Miasta Warszawy.

Z programu na wymianę pieca mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje oraz powiatowe i gminne osoby prawne. Kopciucha można wymienić z dofinansowaniem na ekologiczne źródło ogrzewania takie jak pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne czy piec gazowy.

Dodatkowo, oprócz dofinasowania na wymianę kopciucha, mieszkańcy Warszawy mogą uzyskać środki na odnawialne źródła energii (np. instalacje fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne) lub na wykonanie bądź modernizację instalacji centralnego ogrzewania.

Więcej szczegółów na temat warunków programu znajduje się na stronie Urzędu.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ