Ocieplanie klimatu przyczyniło się do rozprzestrzeniania pustynnych obszarów w niektórych częściach Azji Środkowej od lat 80. XX wieku.
W ciągu ostatnich 35 lat temperatury wzrosły w całej Azji Środkowej oraz części Chin, co miało znaczący wpływ na całe ekosystemy i pogorszyło sytuację niektórych ludzi i zwierząt.
100 KILOMETRÓW PUSTYŃ
Przez niemal 40 lat obszar Azji Środkowej posiadający klimat pustynny rozszerzył się na wschód i rozprzestrzenił się na północ aż o 100 kilometrów w północnym Uzbekistanie i Kirgistanie, południowym Kazachstanie i wokół basenu Junggar w północno-zachodnich Chinach. Zachodzące zmiany są jak domino – zaczyna się niewinnie, ale wraz z upływem czasu coraz bardziej widać zmiany.
W niektórych obszarach tej części świata średnia roczna temperatura była o co najmniej 5°C wyższa w latach 1990–2020 niż w latach 1960–1979.
Ekolodzy na łamach czasopisma Nature dzielą się licznymi obawami. Dotyczą one między innymi niepokoju o zmniejszające się opady, które w konsekwencji doprowadzą do dominacji stworzeń przystosowanych do warunków pustynnych. Dodatkowo susza może spowodować występowanie „martwej ziemi”, co przełoży się na mniejszą ilość plonów i gorszą jakość życia mieszkańców.
LODOWCE TOPNIEJĄ
Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że w paśmie Tian Shan w północno-zachodnich Chinach rosnącym temperaturom towarzyszy wzrost ilości opadów w postaci deszczu, a nie jak zazwyczaj śniegu. Wzrost temperatur i zwiększone opady deszczowe przyczyniają się do topnienia lodowców na dużych wysokościach, a odbudowa utraconego lodu może być niezwykle trudna ze względu na zmniejszone opady śniegu. W przyszłości napływ wody z roztopów może być ograniczony i zaważyć na hodowli i uprawach.
Ekolog, Jeffrey Dukes z Departamentu Ekologii Globalnej Carnegie Institution for Science w Stanford w Kalifornii, stwierdził, że odkrycie tego problemu przyczyni się do szukania lepszych rozwiązań oraz odpowiedzialnej polityki klimatycznej i adaptacji do nowego, zmieniającego się świata.
Źródło: nature.com