W styczniu 2022 roku na terenie rosyjskiej kopalni Raspadskaja odnotowano silny wyciek metanu. Jest to równocześnie największy zanotowany kiedykolwiek wyciek tego gazu na terenie największej kopalni węgla w Rosji.
GHGSat to firma komercyjna zajmująca się globalnym monitorowaniem emisji z wykorzystaniem satelitów. W styczniu bieżącego roku wychwycono silny wyciek metanu do atmosfery na terenie rosyjskiej kopalni Raspadskaja. Zaobserwowano nawet 90 ton gazu na godzinę, a analiza wykazała, że nie był to jednorazowy incydent i wyciek trwał od co najmniej sześciu miesięcy.
Rosja jest w światowej czołówce państw, które stanowią źródło emisji metanu do atmosfery. Jej reprezentacja nie była również obecna na rozmowach klimatycznych w Glasgow w 2021 roku, gdzie aż sto państw zobowiązało się do ograniczenia emisji metanu do 2030 roku. Notowany wyciek jest konsekwencją wydobycia węgla kamiennego na tamtym obszarze. Według dyrektora ds. energii w GHGSat, Brody’ego Wighta, powiązanie metanu z węglem, a przy tym z przyspieszaniem zmian klimatycznych jest często pomijane.
Tym ważniejszy jest udowodniony fakt, że to właśnie metan ma większy wpływ na postępujące globalne ocieplenie niż chociażby dwutlenek węgla. Mimo iż emisyjność metanu jest mniejsza, podobnie jak naturalny rozpad jego cząsteczek, jego działanie na ocieplenie klimatu jest bezdyskusyjnie szybsze. Dlatego naukowcy i grupy zajmujące się monitorowaniem emisji nawołują w świetle coraz to nowszych raportów o ograniczenie niepotrzebnych wycieków metanu, a mogą udowadniać je dzięki precyzyjnym satelitom, takim jak te firmy GHGSat.