W Grupie Orlen została uruchomiona pierwsza w Polsce instalacja do produkcji ekologicznego kwasu mlekowego przy wykorzystaniu mikroorganizmów. Przedsięwzięcie o wartości 10 mln złotych zostało zrealizowane w rafinerii Trzebinia należącej do spółki Orlen Południe.
Na terenie rafinerii w Trzebini uruchomiono instalację do produkcji kwasu mlekowego. Jak podano w komunikacie prasowym Grupy Orlen, już na etapie pilotażu instalacja wytwarzać będzie 5 ton kwasu mlekowego rocznie. W planach jest zwiększenie produkcji do 5 tysięcy ton.
Pierwsze informacje o budowie biorafinerii, gdzie będzie wytwarzany kwas mlekowy pojawiły się w 2020 roku. Za wsad do reaktora będzie służyła melasa (odpad przy produkcji cukru), którą żywiące się nią mikroorganizmy będą przerabiały na kwas mlekowy. Ten przyjazny środowisku produkt może być wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu: spożywczym, kosmetycznym, chemicznym, a także przy produkcji materiałów ekologicznych jako alternatywa dla plastiku.
Według autorów publikacji, światowa produkcja kwasu mlekowego wynosi około 520 tysięcy ton rocznie i ze względu na duży popyt, surowiec ten jest obecnie importowany do państw naszej części Europy z Azji i Europy Zachodniej. W Polsce zapotrzebowanie na ten bioprodukt wynosi około 8 tysięcy ton rocznie, zatem inwestycja Orlenu ma szansę pokryć ponad połowę krajowego popytu.
Całkowity koszt inwestycji oszacowano na 10 mln złotych, z czego sama instalacja będzie kosztowała 7,5 miliona. Spółka otrzymała dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 2,4 mln złotych.
Źródło: PKN Orlen